Ukraina nie lubi naszej wieprzowiny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ukraina wprowadziła już raz zakaz importu mięsa z Polski w 2006 roku

Ukraiński Komitet Medycyny Weterynaryjnej ponownie grozi sankcjami polskim producentom mięsa wieprzowego i twierdzi, że w ich wyrobach znajdowane są m.in. antybiotyki i pałeczki okrężnicy - doniósł w czwartek dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Znawcy rynku mięsnego na Ukrainie nie oczekują wprowadzenia całkowitego zakazu importu mięsa z Polski, jednak Komitet ostrzega przed możliwym audytem polskich służb weterynaryjnych, oraz zakazem wwożenia mięsa i jego wyrobów dla niektórych polskich producentów.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował po południu, że jest zdziwiony takimi doniesieniami. Podkreślił, że do Inspekcji Weterynaryjnej nie dotarły żadne oficjalne informacje z Ukrainy na ten temat.

Eksperci podkreślają, że całkowity zakaz wwozu wyrobów i mięsa z Polski mógłby doprowadzić do gwałtownego wzrostu ich cen na rynku ukraińskim. Przypominają, że taki zakaz był wydany w 2006 roku, co spowodowało, iż mięso i kiełbasy podrożały na Ukrainie o 45 procent.

- Komitet Medycyny Weterynaryjnej ma pretensje do jakości wyrobów mięsnych z Polski - oświadczył cytowany przez gazetę szef tej instytucji, Iwan Bisiuk.

Eksportujemy nieświeże mięso?

"Kommiersant-Ukraina" podkreśla, iż antybiotyki i bakterie znajdowane w importowanym zza zachodniej granicy Ukrainy mięsie świadczą, że wyroby z Polski bywają nieświeże, a ich spożycie może zaowocować zatruciem pokarmowym.

Dziennik zauważa, że Polska jest głównym dostawcą półproduktów mięsnych na Ukrainę. Według ukraińskich służb celnych z Polski trafia tu 55 proc. całego importu mięsa.

Głównym wyrobem, kupowanym w polskich masarniach, jest popularna na Ukrainie słonina. Służy ona do produkcji kiełbas, stanowiąc ok. 70 proc. ich składu.

"Kommiersant-Ukraina" pisze, że w tym roku cena słoniny importowanej była średnio o 5,2 razy niższa od ceny słoniny wyrabianej na Ukrainie.

- Z tego powodu wątpliwe jest, by Komitet Medycyny Weterynaryjnej zdecydował się na wprowadzenie całkowitego zakazu importu (mięsa wieprzowego i wyrobów - PAP), a jego działania ograniczą się sankcjami wobec niektórych polskich przedsiębiorstw - powiedział gazecie Serhij Naływka z jednej z ukraińskich firm konsultingowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24