Trzy A na chwiejnych nogach

Najnowsze

Aktualizacja:
Michael Bacina sxc.huDeficyt amerykańskiego budżetu przekroczy w tym roku 10 proc. PKB

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania znacznie bliżej utraty najwyższego z możliwych ratingu AAA - ostrzega agencja Moody's. Jej analitycy alarmują, że rządy obu tych państw muszą znacznie obniżyć zadłużenie, jednocześnie nie podkopując wzrostu PKB i nie wycofując się zbyt szybko ze stymulowania swych gospodarek.

Od tego, jaki kraj ma rating, zależy oprocentowanie zaciąganych przez rząd długów i koszt ich ubezpieczenia. Najwyższy rating oznacza całkowite bezpieczeństwo, że państwo wykupi wyemitowane obligacje.

Według agencji to właśnie Stany Zjednozone i Wielka Brytania będą wydawać na obsługę długu najwięcej spośród wszystkich państw o ratingu AAA. Według optymistycznej prognozy Moody's, Waszyngton wyda na ten cel w tym roku 7 procent swoich dochodów budżetowych - a do 2013 roku ten odsetek wzrośnie do 11 procent. Deficyt amerykańskiego budżetu w bieżącym roku ma wynieść 1,56 biliona dolarów, a to 10,6 procent PKB.

W Wielkiej Brytanii ma to być odpowiednio 7 i 9 procent. Wariant pesymistyczny zakłada z kolei, że w USA koszty obsługi długu pójdą w górę znacznie mocniej - do 15 procent dochodów, a w Wielkiej Brytanii - do 12 procent. Wzrost powyżej 10 procent oznacza wyłączenie z grupy krajów o ratingu AAA.

Źródło zdjęcia głównego: Michael Bacina sxc.hu