Teraz G20 ma rozdawać karty w gospodarce

Najnowsze

Aktualizacja:

G20 zostanie przekształcone w stałą światową radę gospodarczą - wynika z projektu komunikatu końcowego szczytu grupy. Wzmocniona ma zostać także rola nowych graczy na międzynarodowej scenie gospodarczej, takich jak Chiny czy Indie.

Komunikat końcowy ma zostać przyjęty w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego na końcowej sesji w Pittsburghu.

Uczestnicy G20 mają w nim także zgodzić się na utrzymanie w mocy dotychczasowych antykryzysowych działań do czasu, gdy światowa gospodarka faktycznie wyjdzie z głębokiej recesji; a także na opracowanie nowych mechanizmów, gwarantujących, iż w przyszłości nie dojdzie do podobnego kryzysu.

Przywódcy zgodzą się również co do potrzeby zmian w podziale głosów w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, gdzie wschodzące i rozwijające się gospodarki miałyby otrzymać pięć procent więcej głosów.

Pod kontrolą

W końcowym dokumencie szczytu - jak wynika z przecieków, publikowanych w Pittsburghu - poruszona zostanie także sprawa potrzeby poddania ściślejszej kontroli działań głównych instytucji finansowych. Chodzi o zaostrzenia przepisów dotyczących warunków kredytowania przez banki czy hojnych premii i innych bonusów, z jakich korzystają przedstawiciele zarządów instytucji finansowych.

Kraje G20 zadecydować mają także o stopniowej likwidacji wszelkich subsydiów w dziedzinie węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Decyzja taka ma przede wszystkim przyczynić się do powstrzymania procesów globalnego ocieplenia. Nie ustalono jednak żadnego konkretnych terminów jej wprowadzenia.

Nowy model zamiast Kioto

Zapowiedziano natomiast, iż grupa działać będzie na rzecz tego, by jeszcze w tym roku doszło do zawarcia nowego układu klimatycznego, mającego zastąpić traktat z Kioto. Jak wynikać ma z projektu dokumentu końcowego, zobowiązano ministrów finansów 20 członków G20 by przedstawili konkretne propozycje finansowania działań na rzecz ochrony środowiska, w tym też pomocy w tej dziedzinie krajów bogatych dla biednych państw.

Decyzje szczytu w Pittsburghu - w tym przede wszystkim związane z nową rolą, sprowadzającą się do instytucjonalizacji G20 - zostaną doprecyzowane w 2010 roku, kiedy to odbędą się dwa spotkania grupy - w Kanadzie i w Korei Południowej.

W G20 reprezentowane jest siedem największych gospodarek świata (USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia) a także tzw. gospodarki wschodzące jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny (grupa BRIC), kraje arabskie oraz Unia Europejska.

Źródło: PAP