Najnowsze

Tauron inwestuje w Jaworznie. Wyda ponad 5 mld złotych

Najnowsze

Zysk Taurona o 13 proc. niższy. "Tylko" 13,5 mld zł
TVN24 BiSZysk Taurona o 13 proc. niższy. "Tylko" 13,5 mld zł

Tauron podpisał z Rafako kontrakt na budowę bloku energetycznego, który powstanie w Jaworznie. Elektrownia będzie miała moc 910 MW i będzie gotowa pod koniec obecnej dekady. Inwestycja pochłonie 5,4 mld złotych.

Tauron podał dziś, że budowa bloku energetycznego w Jaworznie to największa inwestycja całej grupy. Elektrownia ma być opalana węglem kamiennym i osiągnie moc 910 MW.

Nowoczesna technologia

- Blok węglowy Jaworzno III będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach. Pozwoli to na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych. Co ważne parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych, a jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

Szansa dla regionu

Przy realizacji podpisanego dziś kontraktu, którego całkowita wartość wyniesie około 5,4 mld złotych, pracę znajdzie kilka tysięcy osób. "Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa" - podała spółka w komunikacje.

Kolejne inwestycje

W marcu Tauron Polska Energia podpisała z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę w sprawie finansowania bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Łagiszy. Kilka dni później wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku węglowego o mocy 50 MWe i 86 MWt w Elektrociepłowni Tychy. Tauron zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce.

Będzie nowy blok w Elektrowni Łagisza. Dołożą się Inwestycje Rozwojowe
Będzie nowy blok w Elektrowni Łagisza. Dołożą się Inwestycje RozwojoweTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości