Taki potencjał drzemie tylko w Warszawie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huWarszawa ma szansę na rozwój specjalistycznych usług

Stolica Polski centrum uwagi firm specjalistycznych? To możliwe. Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney.

Z outsourcingu, czyli przekazaniu wyspecjalizowanej firmie określonych zadań związanych z prowadzeniem działalności korzysta dziś właściwie każda firma. Tak jest po prostu taniej. Do najpopularniejszych należy outsourcing w zakresie księgowości, czy usług IT. Jednym ze słynniejszych przypadków outsourcingu Z Wysyp Brytyjskich są call center w Indiach.

Teraz Warszawa?

Teraz okazuje się, że niespodziewanie na outsourcingowego tygrysa wyrasta Warszawa. To ona, jako jedyne duże miasto w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymała ocenę "pozytywną", jeśli chodzi o szanse rozwoju na rynku BPO/SSC. - Warszawa jest jedynym rynkiem, który ma szanse na rozwój - powiedział Damian Harrington, dyrektora Regionalny Działu Badań Colliers International. W analizie wskazano, że Warszawa należy do miast, w których sektor BPO/SSC ma stosunkowo mały, bo około dwuprocentowy udział w całkowitej wynajmowanej powierzchni biurowej. Średnia dla stolic regionu wynosi ok. 8 proc.

Harrington wyjaśnił, że co prawda koszty dla inwestycji BPO/SSC w naszym regionie nie są tak niskie jak np. w Indiach, Indonezji, czy na Filipinach, niemniej o atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej decydują także inne walory. Chodzi m.in. o stabilność środowiska prawnego i biznesowego, bliskość kulturową z inwestorami z Zachodu, kompetencje pracowników i znajomość języków obcych oraz infrastrukturę.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu