Zmiany na czele banku UBS. Powraca dawny dyrektor

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)TVN24
wideo 2/2
TVN24Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)

Dawny, wieloletni dyrektor szwajcarskiego banku UBS Sergio Ermotti powraca na swoje stanowisko - informuje Reuters. Doświadczony bankier ma odegrać kluczową rolę przy przejęciu Credit Suisse.

Reuters zauważa, że Sergio Ermotti stoi przed trudnymi wyzwaniami, takimi jak zwolnienia tysięcy pracowników, zredukowanie działu bankowości inwestycyjnej Credit Suisse i zapewnienie światowych inwestorów, że UBS pozostaje bezpieczną przystanią dla ich fortuny.

Dawny - nowy dyrektor

Ermotti zastąpi Ralpha Hamersa, po zaledwie trzech latach na stanowisku. - Po prostu stwierdziliśmy, że mamy lepszego konia - powiedział bez ogródek prezes rady dyrektorów UBS Colm Kelleher.

Zdaniem Kellehera to właśnie Ermotti jest najlepiej przygotowany do przeprowadzenia najbardziej newralgicznej operacji finansowej w sektorze od czasu globalnego krachu bankowego sprzed dekady.

Ermotti, który był szefem UBS w latach 2011-2020, a obecnie jest prezesem Swiss Re, obejmie nową funkcję od 5 kwietnia. 62-latek już wcześniej wielokrotnie ratował UBS po serii większych i mniejszych skandali i strat.

Dawny - nowy dyrektor zaapelował w środę o "odrobinę cierpliwości" w ciągu "kilku miesięcy", by bank mógł wdrożyć swój nowy plan strategiczny. - Nie możemy się spieszyć z decyzjami - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że jego niespodziewany powrót jest związany z "poczuciem obowiązku". Wyznał, że zawsze chciał pracować przy tak dużej transakcji, jaką jest przejęcie Credit Suisse.

Prezes UBS Colm Kelleher i Sergio P. ErmottiGetty Images

Przejęcie Credit Suisse

19 marca poinformowano, że zagrożony upadłością szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty przez konkurenta, UBS. Ma to - jak zapowiedział szwajcarski bank centralny SNB - "zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji". Wcześniej w marcu w Stanach Zjednoczonych upadł kalifornijski Silicon Valley Bank, a wkrotce po nim również nowojorski Signature Bank.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości