Szef ONZ o "niemoralnych firmach gazowych i naftowych". Wzywa do ich opodatkowania

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Antonio Guterres zaapelował w środę o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi. Firmy gazowe i naftowe charakteryzuje groteskowa chciwość - powiedział w środę na konferencji prasowej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Przemawiając na briefingu Grupy Reagowania na globalny kryzys dotyczący żywności, energii i finansów sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Antonio Guterres zauważył między innymi, że łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 miliardów dolarów.

- Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najbardziej bezbronnych ludzi w tych trudnych czasach – powiedział Guterres.

- Wzywam też do wysłania jasnego przesłania do przemysłu paliw kopalnych i ich finansistów, że groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom, planetę – dodał.

Czytaj więcej: Największy zysk od kilkunastu lat i kontrowersje wokół koncernu BP

ONZ: niszczący wpływ wojny w Ukrainie na kryzys

Zwracał uwagę na niszczący wpływ wojny w Ukrainie na kryzys i konieczność jej zakończenia zgodnie z kartą ONZ i prawem międzynarodowym. Podkreślił jednak, że skutki tej wojny wykraczają daleko poza Ukrainę redukując dostęp do żywności, energii i zasobów finansowych.

- Grozi to kryzysem głodu dla najuboższych gospodarstw domowych i poważnymi cięciami dla ludzi o średnich dochodach. Już teraz widzimy znaki ostrzegawcze fali wstrząsów gospodarczych, społecznych i politycznych, które nie oszczędzą żadnego kraju - ocenił Guterres.

Sekretarz generalny ONZ postulował stworzenie energetycznego odpowiednika inicjatywy dotyczącej dostaw zbóż w regionie Morza Czarnego.

Guterres uznał za niemoralne to, że firmy naftowe i gazowe czerpią rekordowe zyski z kryzysu energetycznego kosztem najuboższych ludzi i społeczności oraz ogromnego kosztu dla klimatu. Nawoływał, aby rządy wspierały najbardziej dotkniętych kryzysem przy pomocy systemów ochrony socjalnej oraz zapewnienia alternatywnych miejsc pracy i środków do życia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości