Stoczniowcy znów mówią NIE Brukseli

Aktualizacja:
 
Przyszłość stoczni jednak nadal pod znakiem zapytaniaTVN24

Według wiceministra skarbu państwa "nie można nie zauważyć przychylności komisarz" Neelie Kroes dla naszych stoczni. Nie widzą jej jednak stoczniowcy, którym nie podobają się unijne propozycje i zapowiadają kolejne protesty.

Sytuacja polskich stoczni była tematem wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Została ona zorganizowana na wniosek eurodeputowanych lewicy. Europosłowie - bez względu na przynależność partyjną - zgodnie apelowali o więcej czasu i elastyczność w rozmowach z polskim rządem. Komisarz Kroes podkreślała zaś, że będzie elastyczna, a przyszłość zakładów zależy od tego, czy polski rząd będzie skłonny do współpracy.

Co proponuje Kroes?

Podczas debaty, Nelly Kroes zaproponowała dla stoczni w Gdyni i Szczecinie rozwiązanie sprawdzone przy restrukturyzacji greckich linii lotniczych Olympic Airways: wyodrębnienie majątku trwałego, sprzedanie go inwestorom w drodze przetargów, spłatę długów z pieniędzy, które wyprzedaż przyniesie - oraz likwidację spółki, która przeprowadzi tę operację.

- Nabywcy aktywów będą mogli wznowić działalność na miejscu stoczni, bez obciążenia pomocą publiczną. Dlatego mają szansę na rentowność. Będą nawet mogli zatrudnić więcej ludzi, niż miałoby to miejsce, gdyby wdrożyć polskie plany przesłanie 12 września - tłumaczyła komisarz.

Jak można porównywać stocznię, która jest potężną montownią, współpracującą z różnymi kooperantami, do linii lotniczej, która działa jako firma usługowa? Jan Gumiński, przewodniczący WZZ PGM Stoczni Gdynia

Powtórzyła, że te - zaproponowane przez polski rząd - plany restrukturyzacyjne "są nie do zaakceptowania przez KE", bo nie zapewniają rentowności zakładów, chociaż przewidują redukcję zatrudnienia nawet o 40 proc. i dalszą pomoc publiczną.

Rząd na tak

- Nie można nie zauważyć przychylności pani komisarz, jeśli chodzi o kontynuowanie prac nad procesem restrukturyzacji polskich stoczni i wypracowanie optymalnego modelu, uwzględniającego również interes rządu i Polski - ocenił w środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

- Pracujemy nad pewnymi scenariuszami dla stoczni w Gdyni i Szczecinie. Wszystko będzie się działo w trybie publicznym. Inwestorzy - będący stronami umów, na podstawie których miałyby być zbywane poszczególne aktywa - również będą wyłaniani w trybie publicznym. Ja sobie tego inaczej nie wyobrażam - dodał. Gawlik nie chciał zdradzić szczegółów. Jego zdaniem, przygotowanie nowego rozwiązania dla stoczni Szczecin i Gdynia zajmie 2-3 tygodnie.

Stoczniowcy na NIE

Jednak dla stoczniowców z Gdyni ten pomysł jest "nie do zaakceptowania". - To, co proponuje komisarz Kroes, oznacza zamknięcie bytu prawnego naszej stoczni. A takie rozwiązanie nie jest możliwe dziś w polskim prawie. U nas jest postępowanie upadłościowe i wyznaczenie syndyka przez sąd - stwierdził w środę prezes Stoczni Gdynia Antoni Poziomski.

Podobnego zdania jest przewodniczący WZZ Pracowników Gospodarki Morskiej Stoczni Gdynia Jan Gumiński, który powiedział, że jest "zdruzgotany" tym, co usłyszał od komisarz Kroes. - Co to za pomysł, aby powstała jakaś spółka-wydmuszka, poćwiartowała mienie stoczni, a potem się rozwiązała? Jak można porównywać stocznię, która jest potężną montownią, współpracującą z różnymi kooperantami, do linii lotniczej, która działa jako firma usługowa? - mówił Gumiński.

Zaznaczył, że komisarz próbowała przekonywać, że jej koncepcja oznacza, iż ludzie nie stracą pracy. - Ale dała jednocześnie do zrozumienia, że to nie musi wcale oznaczać dalszej produkcji statków. A co, my mamy hulajnogi robić? - pytał związkowiec.

Będą kolejne strajki

- Jesteśmy w stanie poprzeć każdy pomysł, który doprowadzi do skutecznej prywatyzacji. Jeśli dalej jednak będą trwały te dyskusje, to stocznia sama się wykończy - powiedział rzecznik prasowy "Solidarności" w Stoczni Gdynia Marek Lewandowski. Wyjaśnił, że gdyńskiej stoczni kończą się już zamówienia na statki, a od 11 miesięcy nie zawarto żadnego nowego kontraktu.

Według wiceszefa "S" w Stoczni Gdynia Aleksandra Kozickiego, prace nad ostatnimi statkami w stoczni potrwają do końca lutego 2009 r. - Kto w takiej zdestabilizowanej sytuacji, jaka teraz jest wokół stoczni, zaryzykuje zawarcie jakiekolwiek umowy na produkcję statku? - pyta związkowiec.

W przyszły wtorek związki zawodowe ze stoczni w Gdyni i Szczecinie planują kolejną manifestację w Brukseli w obronie zakładów. Z każdej stoczni na demonstrację wybierają się po trzy autokary działaczy związkowych.

Gawlik zapowiedział, że resort skarbu na pewno prześle osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk. - Trwają teraz nad nim prace. Program ten musi uwzględniać również interes rządu. Rząd nie może przesłać do Brukseli planu restrukturyzacji, który spełnia tylko oczekiwania inwestora. Oznaczałoby to podpisanie przez rząd weksla na oczekiwania inwestora" - wyjaśnił.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji narasta spór dotyczący programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń, prace nad nową formą wsparcia już trwają - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Źródło:
PAP

Dwa projekty Lasów Państwowych, czyli "Leśne Gospodarstwa Węglowe" oraz "Lasy Węglowe", których koszt oszacowano na prawie pół miliarda złotych, okazały się nieskuteczne i służyły poprawie wizerunku instytucji, a nie rzeczywistej redukcji CO2 - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie dodano, że celem tych działań było także odwrócenie uwagi od intensywnej wycinki drzew.

"Miał poprawić wizerunek i odwrócić uwagę". Miażdżący raport

"Miał poprawić wizerunek i odwrócić uwagę". Miażdżący raport

Źródło:
PAP

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 miliardów złotych - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Źródło:
PAP

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), znany też jako Europejska Emerytura, po ponad roku od debiutu w Polsce liczy już 5 tysięcy aktywnych klientów. Nowe rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Statystyczny polski klient zgromadził na koncie w OIPE ponad 19 tysięcy złotych.

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP