Ostatnia seria zgonów pracowników największych banków w Londynie na nowo wywołała dyskusję o wielkim stresie towarzyszącym pracy w finansach - pisze "Wall Street Journal".
Wczoraj w niejasnych okolicznościach zginął 39-letni Gabriel Magee, wicedyrektor departamentu ds. technologii bankowych w londyńskim oddziale JP Morgan. Mężczyzna wypadł z okna 33-piętrowej wieży budynku banku w dzielnicy Canary Wharf. Czy było to samobójstwo? Policja na razie tego nie przesądza, ale tragedia wstrząsnęła londyńskim światkiem finansowym.
Tym bardziej, że także wczoraj policja w Londynie poinformowała o śmierci 58-letniego byłego kierownika z Deutsche Banku Williama Broeksmita. Został on znaleziony w swoim domu w dzielnicy Chelsea. Broeksmit miał w lutym objąć stanowisko dyrektora ds. ryzyka, ale jego kandydatura została zawetowana przez niemiecki nadzór bankowy, który stwierdził, że Amerykaninowi brakuje doświadczenia.
Z kolei w zeszłym tygodniu media obiegła informacja o śmierci Tima Dickensona, dyrektora ds. komunikacji w brytyjskim oddziale szwajcarskiej firmy reasekuracyjnej Swiss Re. Przyczyny jego śmierci także nie zostały ujawnione.
Zmiana warunków pracy
"Wall Street Journal" nie przesądza, że przyczyną którejkolwiek z tych śmierci była presja związana z pracą, ale odnotowuje, że seria zgonów finansistów nastąpiły w momencie, gdy banki zaczęły zmieniać zasad pracy dla młodych bankierów.
Jest to odpowiedź na śmierć stażysty Bank of America Merrill Lynch's w sierpniu ubiegłego roku. 21-latek został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Londynie. Pracował 72 godziny bez snu podczas letniego stażu.
Problem ogromnej presji, z jaką zmagają się także pracownicy ze szczebli kierowniczych stał się głośny w 2013 roku. W listopadzie, dyrektor ds. operacyjnej zgodności z przepisami Hector Sants zrezygnował z pracy w banku Barclays z powodu wyczerpania.
Kilka miesięcy wcześniej Pierre Wauthier, szef finansów w Zurich Insurance Group popełnił samobójstwo. Zostawił notatkę, w której oskarżył prezesa Josefa Ackermanna o stworzenie środowiska pracy, nie do zniesienia.
Autor: rf//bgr / Źródło: Wall Street Journal
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com