Schymalla odchodzi z TVP

Najnowsze

Aktualizacja:

Odwołana ze stanowiska szefowej TVP1 Iwona Schymalla po prawie 20 latach pracy żegna się z telewizją publiczną. – Nie widzę możliwości współpracy na warunkach, które mi zaproponowano – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Schymalla otrzymała propozycję stanowiska redaktora prowadzącego w Jedynce, ale ją odrzuciła.

Schymalla została odwołana ze stanowiska dyrektor TVP1 w piątek. W geście solidarności ze stanowiska szefowej "Wiadomości", głównego serwisu informacyjnego Jedynki, zrezygnowała Małgorzata Wyszyńska. Obie miały jednak zostać w spółce.

W poniedziałek rzecznik TVP Joanna Stempień-Rogalińska powiedziała, że Schymalla otrzymała propozycję stanowiska redaktora prowadzącego w TVP1 i odrzuciła ją. – Odmówiła podpisania porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia, ale ma na to czas do 15 stycznia. Jeśli zmieniłaby zdanie, to oferta stanowiska redaktora prowadzącego zostanie podtrzymana – mówi "Rz" Stempień-Rogalińska.

Nie wiadomo jeszcze jak potoczy się los Małgorzaty Wyszyńskiej. Jak wynika z informacji "Rz" trwają rozmowy dotyczące tego, na jakich warunkach mogłaby nadal pracować w TVP.

W TVP od 20 lat

Schymalla pracuje w publicznej telewizji od początku lat 90. Do pracy trafiła z konkursu na nowych dziennikarzy i prezenterów. Na początku pracowała w "Wiadomościach", potem prowadziła programy o zdrowiu, następnie została twarzą porannego pasma "Kawa czy herbata" w TVP1.

W 1997 roku po raz pierwszy poprowadziła studio papieskie z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prowadziła przez wiele lat papieskie studia, była też prezenterką programów katolickich m.in. "Między niebem a ziemią". W 2009 roku została po raz pierwszy– na trzy miesiące – szefową Jedynki. Prezesem telewizji był wówczas Piotr Farfał. Rok później ponownie objęła funkcję dyrektor Jedynki, po tym jak odszedł Witold Gadowski.

Źródło: rp.pl