Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma m.in. zająć stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji Prawa energetycznego. Ministrowie mają też zająć się uchwałą ws. rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego i harmonogramem zadań w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Komisja Europejska pozwała już Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za wieloletnie opóźnienia we wdrażaniu dyrektyw z tzw. III pakietu liberalizacyjnego, dotyczących rynku gazu i energii elektrycznej, a także dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
W każdym przypadku KE domaga się kar finansowych. Złożona przez posłów PO i PSL propozycja nowelizacji Prawa energetycznego ma zapobiec płaceniu tych kar, choć docelowe rozwiązania dotyczące energii elektrycznej, gazu oraz OZE mają się znaleźć w tzw. "dużym trójpaku", czyli pakiecie całkiem nowych ustaw, nad którym rząd ciągle pracuje.
Zastrzeżenia
Najważniejsze zastrzeżenia KE w kwestii rynków energii elektrycznej i gazu dotyczą zbyt małego stopnia ich liberalizacji. Natomiast w zakresie OZE - w ocenie KE - Polska nie wdrożyła przepisów gwarantujących osiągnięcie tzw. celów klimatycznych na rok 2020 r., czyli średniego dla UE udziału OZE w produkcji energii na poziomie 20 proc. (dla Polski ten cel wynosi 15 proc.). Poselski projekt nowelizacji - zwany "małym trójpakiem" energetycznym - ma przede wszystkim nadrobić opóźnienia we wdrażaniu prawa unijnego. Znajduje się on obecnie w sejmowej podkomisji i czeka na stanowisko rządu. Głównymi jego założeniem jest wdrożenie - wymaganego w III pakiecie - pełnego rozdziału działalności sieciowej, czyli przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu, od wytwarzania i obrotu nimi. Projekt zakłada również wprowadzenie dla gazu tzw. obliga giełdowego na poziomie 70 proc. Oznacza to, że sprzedawcy gazu 70 proc. surowca, którym obracają, muszą kierować na giełdę. Podobne rozwiązanie od wielu lat funkcjonuje już w zakresie obrotu energią elektryczną.
Rozwój bezpieczeństwa
Ministrowie mają też przyjąć uchwałę dotyczącą "Strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2022", a także zająć się wytycznymi do programowania przygotowań obronnych na lata 2013-2022. Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt uchwały w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2013 oraz kierunków realizacji tego programu w roku 2014 i 2015. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 r. liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 mln, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie, a liczba zgonów - 13,1 mln. Oznacza to, że w XXI wieku rak stanie się głównym zabójcą ludzi. Zgodnie z danymi podawanymi przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne Polska przeznacza na leczenie onkologiczne jedynie 28 proc. średnich wydatków europejskich, tymczasem polskie PKB stanowi 64 proc. średniego PKB w UE.
Autor: mnmtom / Źródło: PAP