Premier Donald Tusk chciałby po sejmowych wakacjach spotkać się z członkami Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i przedstawicielami NBP w sprawie przeciwdziałania wzrostowi inflacji - poinformował szef doradców premiera Michał Boni.
- Zostałem upoważniony przez premiera, aby zaproponować spotkanie premiera z członkami RPP i przedstawicielami NBP, które mogłoby się odbyć na przełomie sierpnia i września. Moglibyśmy wtedy przedyskutować, jakimi narzędziami w obszarach swoich działań możemy operować, żeby przeciwdziałać wzrostowi inflacji - powiedział Boni.
W czasie wtorkowej debaty sejmowej, szef banku centralnego Sławomir Skrzypek zaapelował do rządu o podjęcie współpracy w walce ze wzrostem inflacji.
Sejm w czwartek ma debatować nad informacją rządu o wzroście cen w ostatnich miesiącach.
W przyszłym roku spadnie
Z informacji przyjętej we wtorek przez rząd wynika, że inflacja w 2008 roku wyniesie 4,1 proc., natomiast w 2009 roku dynamika wzrostu cen powinna zostać ograniczona do 2,9 proc. w wyniku utrzymującego się mocnego kursu złotego oraz niższego tempa wzrostu cen żywności.
RPP: Bez podwyżek stóp do września
- Najprawdopodobniej w lipcu i sierpniu nie będzie potrzeby zacieśniania polityki monetarnej, a dalsze działania RPP będą uzależnione od wyników gospodarczych za kolejne miesiące - uważa członek RPP Jan Czekaj.
- Nie oczekiwałbym, że w najbliższych miesiącach RPP będzie podejmowała radykalne działania. Nie spodziewałbym się, że w lipcu i sierpniu będzie się działo coś, co uzasadniałoby podwyżki w tym czasie. Jednak RPP musi zachować czujność i gotowość" - powiedział członek RPP.
- Biorąc pod uwagę to, że układ danych jest taki, jaki jest oraz to, że wakacje są okresem pewnego uśpienia w gospodarce, a dodatkowo też widać skutki pierwszych podwyżek, to wydaje mi się, że nie ma potrzeby natychmiastowego reagowania w polityce pieniężnej. Poza tym RPP prowadzi jednak jedną z bardziej restrykcyjnych polityk na świecie, a inflacja wcale nie należy do najwyższych - dodał Czekaj.
Czekaj podkreśla, że kurs złotego wciąż będzie odgrywał w polityce pieniężnej ważną rolę. - Ppomaga nam znacząco w walce z inflacją, ale jego poziom zaczyna być też niepokojący, bo wcześniej czy później będzie musiał odbić się negatywnie na eksporcie netto. To może być impuls dla spowolnienia gospodarczego" - powiedział.
Jego zdaniem złoty obecnie jest przewartościowany. - Wydaje się, że złoty w tej chwili jest trochę przewartościowany, choć tego nie można powiedzieć, bo nie mamy precyzyjnie określonego kursu równowagi" - powiedział członek RPP.
NBP: Inflacja rośnie
NBP opublikował nowe dane o inflacji. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (nowa) w czerwcu wyniosła 2,2 proc. wobec 2,1 proc. w maju - podał NBP we wtorek w komunikacie. W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła 0,3 proc.
Inflacja netto (stara) w czerwcu wzrosła do 3,4 proc. z 3,2 proc. W ujęciu miesięcznym ceny netto wzrosły o 0,3 proc.
W ujęciu rocznym ceny w czerwcu, po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw, wzrosły do 4,7 proc. wobec 4,4 proc. w maju.
Czerwcowa inflacja bazowa rok do roku, po wyłączeniu cen kontrolowanych, wyniosła 4,3 proc., wobec 3,9 proc. przed miesiącem.
Inflacja rok do roku, po wyłączeniu cen o największej zmienności, wyniosła 4,8 proc. wobec 4,5 proc. w maju.
Inflacja liczona metodą 15-proc. wyniosła rok do roku 4,9 proc. wobec 4,5 proc. w maju.
Indeks cen towarów i usług liczonych przez GUS (CPI) rok do roku wyniósł w czerwcu 4,6 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24