Powraca budząca wiele emocji sprzedaż przez Skarb Państwa akcji KGHM. Podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariusze mają zająć się wzmocnieniem pozycji skarbu państwa po sprzedaży do 10 procent akcji spółki. W tym celu dokonają zmian w statucie.
Główne zmiany związane są z rozszerzeniem kompetencji akcjonariuszy. Skarb Państwa będzie miał możliwość samodzielnego zwoływania walnych zgromadzeń. Poza tym zmniejszone zostanie kworum, niezbędne do podejmowania uchwał. Dzięki temu główny akcjonariusz, czyli Skarb Państwa, w przypadku zmniejszenia liczby akcji spółki, nadal zachowa możliwość podejmowania strategicznych decyzji. Obniżenie kworum z 1/3 do 1/4 dodatkowo powoduje, że gdyby na Walnym Zgromadzeniu stawili się jedynie przedstawiciele głównego akcjonariusza, uchwały będą mogły być podejmowane.
Zerowe skutki dużych zmian
- Rząd uznał, iż w przypadku KGHM SA, ze względu na jej znaczenie strategiczne dla gospodarki, działania prywatyzacyjne zostaną ograniczone do częściowej sprzedaży akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa. (…) Uważam, że sprzedaż przez Skarb Państwa do 10 proc. akcji Spółki nie będzie mieć negatywnego wpływu na realizację celów rozwojowych i inwestycyjnych Spółki oraz nie wpłynie ujemnie na warunki bytowe, bezpieczeństwo pracy górników i hutników zatrudnionych w KGHM – czytamy w piśmie do samorządów, które przesłał podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik. Klika miesięcy temu sprzedaży pakietu akcji przez państwo sprzeciwiali się związkowcy i opozycja.
- Sposób sprzedaży, zaproponowany przez Skarb Państwa, będzie prawdopodobnie w tzw. formie rozcieńczonej, czyli to nie będzie pakiet 10 proc. akcji dedykowany do jednego inwestora. Takie rozwiązanie wyeliminuje możliwość wrogiego przejęcia – zapewnia Herbert Wirth, prezes KGHM.
Źródło: pb.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24