Rząd pochyla się nad budżetem 2012

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W sprawie budżetu to najważniejsi ludzie - od lewj Michał Boni, Donald Tusk i Jacek Rostowski

Rada Polityki Pieniężnej zakończy w 2012 r. cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a w kolejnych latach stopa referencyjna NBP wyniesie ok. 4,5 proc. - to jedno z założeń projektu budżetu na 2012 r., do którego dotarła PAP. Ten dokument jest przedmiotem prac gabinetu Donalda Tuska dziś na nieoficjalnym spotkaniu, a w czwartek na oficjalnym posiedzeniu Rady Ministrów.

"Główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna ukształtuje się w 2011 r. średnio na poziomie 4 proc., a w 2012 r. wzrośnie do 4,7 proc." - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu, do którego dotarł reporter PAP.

"W latach 2013-2015 celem polityki pieniężnej NBP będzie stabilizacja tempa wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie celu inflacyjnego, co pozwoli na wypełnienie przez Polskę inflacyjnego kryterium konwergencji. Inflacja w tym okresie powinna kształtować się na poziomie zbliżonym do 2,5 proc. W rezultacie, po zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w 2012 r., w kolejnych latach przewidywana jest stabilizacja stopy referencyjnej NBP na poziomie ok. 4,5 proc." - dodano.

Wieczór na nieoficjalnym spotkaniu

- Przenosimy się z ministrami w ustronne miejsce, gdzie będziemy do późna w nocy rozpatrywali odwołania ministrów od tych twardych decyzji czy propozycji ministra Rostowskiego - mówił premier po południu.

Premier zapowiadał, że rząd będzie się starał pracować nad nim tak szybko, by Sejm mógł go przyjąć już na początku wakacji. Argumentował, że ze względu na październikowy termin wyborów oraz rozpoczynającą się 1 lipca prezydencję dobrze byłoby przyjąć ustawę budżetową wcześniej.

Deficyt: 35 mld zł

Według źródła PAP w rządzie, ministerstwo finansów w przesłanym w poniedziałek do resortów projekcie budżetu na 2012 r. proponuje deficyt budżetowy na poziomie 35 mld zł, dochody budżetowe na poziomie 292,7 mld zł, zaś wydatki na poziomie 327,7 mld zł. Według tego źródła, potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa w 2012 roku, zgodnie z projektem, prognozowane są na poziomie 185,7 mld zł.

Zgodnie z wieloletnim planem finansowym na lata 2011-2014, przyjętym przez rząd na początku kwietnia, deficyt budżetowy w 2012 roku nie mógł być wyższy niż 37 mld zł, dochody miały maksymalnie wynieść 292,7 mld zł, zaś wydatki maksymalnie wynieść 329,6 mld zł.

Wzrost PKB: 4 procent

Budżet na 2012 rok został skonstruowany przy założeniu wzrostu PKB o 4 proc. i inflacji średniorocznej 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec 2012 roku ma wynieść 10 proc.

Donald Tusk w ubiegłym tygodniu mówił, że "nie będzie jakiegoś wzrostu wydatków". Przypomniał, że jest kilka rzeczy, co do których rząd się zobowiązał np. zakończenia projektu podwyżek dla nauczycieli. - Nie będziemy nigdzie ciąć ostro tak, aby ludzi bolało, ale też nie będziemy mogli pieniędzy rozdawać - zapowiedział Tusk.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24