Po zmianach w OFE w 2011 r. Polska nie przekroczy progu 55 proc. długu publicznego do PKB, a od 2012 roku relacja ta będzie spadać - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Minister zapowiedział też, że zmniejszał się będzie deficyt finansów publicznych.
Gdyby dług wyniósł więcej niż 55 proc. PKB, to najbliższy budżet na 2012 r. musiałby być bez deficytu, co oznacza, że rząd musiałby na gwałt szukać kilkudziesięciu miliardów złotych - prawdopodobnie trzeba byłoby znacznie obcinać płace budżetówki i podnieść podatki.
Lider w konsolidacji
Rostowski w czwartek przekonywał też, że Polska poradzi sobie też z nadmiernym deficytem. - W 2011 i 2012 roku Polska będzie liderem jeśli chodzi o konsolidację finansów publicznych. Działania, które polski rząd podejmie, będą skutkowały w 2011 i 2012 roku obniżeniem deficytu sektora finansów publicznych o 4,4 pkt proc. PKB, ale deficyt zmniejszy się jeszcze bardziej ze względu na efekty cykliczne, większe dochody z CIT. W Polsce mamy procykliczność dochodów podatkowych względem wzrostu gospodarczego - powiedział na konferencji prasowej Rostowski.
- Rząd Polski może podtrzymać swoje zobowiązanie, że w 2012 roku nadmierny deficyt sektora finansów publicznych zostanie zlikwidowany - dodał.
Podniosą nam rating?
Zdaniem Rostowskiego, konsolidacja finansów publicznych przyniesie w ciągu kilku lat poprawę ratingu Polski. - Jestem przekonany, że ta konsolidacja odbije się z czasem pozytywnie na Narodowym Banku Polskim jeśli chodzi o jego politykę monetarną oraz na ratingu Polski, który za kilka lat powinien się poprawić - powiedział.
MF planuje, że w latach 2011-2012 deficyt sektora finansów publicznych spadnie o 4,44 pkt proc. PKB. W liście przesłanym do komisarza UE ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehna przez ministra finansów Jacka Rostowskiego Polska zobowiązała się, że w 2012 roku ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.
Źródło rządowe poinformowało w środę PAP, że z największym prawdopodobieństwem deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku wyniósł nie więcej niż 7,9 proc. PKB.
Źródło: PAP