Rośnie niebezpieczeństwo cyberataku. "Agresorzy mogą zdestabilizować działanie każdego państwa"

W skład infrastruktury krytycznej wchodzą m.in. systemy: teleinformatyczne; zaopatrzenia w energię, wodę czy paliwa; sieci teleinformatyczne zapewniające ciągłość działania administracji publicznejsxc.hu

Wobec rosnącego zagrożenia cyberatakiem państwo powinno bardziej angażować się w działania związane z zabezpieczeniem jego najważniejszych systemów - wynika z raportu Instytutu Kościuszki "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - wymiar teleinformatyczny".

Raport, który zaprezentowano w środę, powstał we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz firmą doradczą EY. W jego opracowanie zaangażowali się też specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, a także kancelaria WKB i firma Matic.

- Chyba nie mamy jeszcze pełnej świadomości tego, jak dalece uzależniamy się od technologii informatycznych i telekomunikacyjnych i jak dalece nasze funkcjonowanie od nich zależy. (...) Infrastruktura krytyczna to ta część różnych systemów, instalacji, urządzeń, która stanowi o trwałości funkcjonowania podstawowych procesów, które towarzyszą nam w życiu i zapewniają nam komfort funkcjonowania; wśród nich są także systemy informatyczne i teletechniczne - tłumaczył dyrektor RCB nadbryg. Janusz Skulich.

Infrastruktura specjalna

W skład infrastruktury krytycznej wchodzą m.in. systemy: teleinformatyczne; zaopatrzenia w energię, wodę czy paliwa; sieci teleinformatyczne zapewniające ciągłość działania administracji publicznej. - Przy użyciu komputerów agresorzy są dzisiaj w stanie zdestabilizować działanie każdego państwa - zagrozić bezpieczeństwu publicznemu, wpłynąć negatywnie na gospodarkę generując wielomilionowe straty, a także zakłócić porządek publiczny. Dlatego bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa całego państwa - podkreśliła podczas prezentacji raportu prezes Instytutu Kościuszki (IK) Izabela Albrycht. Adresatami rekomendacji zawartych w raporcie są przede wszystkim decydenci oraz eksperci i operatorzy bezpośrednio odpowiedzialni za zapewnianie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. - Ogólnoświatowym trendem jest, że coraz więcej infrastruktury krytycznej znajduje się w rękach prywatnych. Państwo musi zredefiniować myślenie o sposobie zapewniania bezpieczeństwa. Nie jesteśmy już w sytuacji, w której państwo ma wszystkie instrumenty i odpowiada za kluczowe dla bezpieczeństwa elementy. Musimy nauczyć się budować solidną współpracę prywatno-publiczną. Państwo powinno zmierzyć się z zaprojektowaniem systemu pomagającego właścicielom i operatorom infrastruktury krytycznej bronić tego, co z punktu widzenia kraju jest najważniejsze - przekonywała dyrektor programu cyberbezpieczeństwa w IK i współautorka raportu Joanna Świątkowska.

Bodźce konieczne

Autorzy opracowania wskazują na konieczność stworzenia systemu bodźców (finansowych i niefinansowych) zachęcających do podejmowania współpracy prywatno-publicznej i rzetelnego zapewniania bezpieczeństwa systemów. Według ekspertów istnieje także potrzeba rozważenia rozszerzenia definicji infrastruktury krytycznej, tak, by nie pozostawiała wątpliwości, że obejmuje ona także infrastrukturę wirtualną, informacyjną - jak np. zbiory danych. Szef zespołu doradztwa IT z firmy EY, a także współautor publikacji Aleksander Poniewierski argumentował, że warto stworzyć organ, który wypracowywałby standardy ochrony i wymuszałby działania operatorów w tej dziedzinie. Zwracał też uwagę na potrzebę zwiększania świadomości na temat zagrożeń, na jakie narażona jest infrastruktura krytyczna od strony systemów informatycznych oraz sterowania przemysłowego. W raporcie wskazano też na możliwość nałożenia wymagań regulacyjnych i kontrolnych związanych z bezpieczeństwem dla dostawców tego rodzaju rozwiązań dla infrastruktury krytycznej. Z opracowania wynika potrzeba stałej identyfikacji trendów oraz przewidywania zmian w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznych systemów infrastruktury krytycznej. Autorzy postulują stworzenie katalogu cyberzagrożeń oraz budowy krajowego centrum kompetencji w dziedzinie zapobiegania im.

Większa świadomość

W publikacji jest również mowa o konieczności rozszerzenia programów kształcenia w zakresie wiedzy związanej z zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej. Według ekspertów wskazane jest wsparcie finansowe działań związanych z badaniami i rozwojem, których efektem powinno być powstanie krajowych narzędzi informatycznych zwiększających m.in. efektywność wykrywania, przeciwdziałania i neutralizacji skutków cyberzagrożeń. Autorzy poddają też pod rozwagę możliwość finansowania przez państwo szkoleń i przeglądów bezpieczeństwa wybranych elementów infrastruktury krytycznej. - W mojej ocenie jesteśmy w wieku niemowlęcym, jeżeli chodzi o budowanie mechanizmów skutecznej obrony przed tego typu zagrożeniami. (...) Jeżeli chodzi o to, czy jesteśmy w stanie uniknąć ataku, to trzeba sobie powiedzieć wprost - nie jesteśmy w stanie, tak samo jak nie jesteśmy w stanie uniknąć powodzi. Natomiast wydaje się, że jesteśmy w stanie stworzyć system zarządzania ryzykiem związanym z takimi niebezpieczeństwami - podsumował Skulich.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holenderska agencja ochrony prywatności AP poinformowała w piątek, że wszczyna dochodzenie w sprawie praktyk gromadzenia danych przez chińską firmę DeepSeek. Zaapelowano do holenderskich użytkowników o ostrożność w korzystaniu z oprogramowania tej firmy.

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl