Rosja i Węgry podpisały umowę kredytową na 10 mld euro na dokończenie budowy elektrowni atomowej Paks - poinformował wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak.
"Pomimo ogłoszonych przeciwko Rosji sankcji ze strony USA i państw europejskich projekty Rosatomu nadal są realizowane" - czytamy w komunikacie rosyjskiej spółki.
Rosyjski kredyt na niecałe 5 proc.
Na mocy umowy Rosatom udostępni nie tylko technologie i wykonawców do budowy i uruchomienia piątego i szóstego bloku energetycznego, ale także zapewni finansowanie projektowe. Kredyt jest udzielony na 21 lat.
Jego spłata rozpocznie się dopiero po oddaniu bloków do eksploatacji, ale nie później niż w marcu 2026 roku.
Oprocentowanie kredytu od 2014 roku do chwili uruchomienia bloków (ale nie później niż w 2026 roku) wyniesie 3,39 proc., w ciągu pierwszych siedmiu lat spłaty – 4,5 proc., w drugim siedmioletnim okresie – 4,8 proc., a w trzecim – 4,95 proc.
Finał prac
Obecnie w elektrowni atomowej Paks, zbudowanej według projektu radzieckiego, działają cztery bloki energetyczne o łącznej mocy rzędu 2 tys. MWe, z reaktorami typu WWER.
Parlament Węgier w 2009 r. zatwierdził budowę dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni atomowej. Jednak dopiero w styczniu 2014 r. Rosja i Węgry podpisały umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, która przewidywała, że rosyjska państwowa korporacja atomowa Rosatom zbuduje na Węgrzech dwa bloki energetyczne. Na początku marca zgodę na kredyt dla Węgrów wydał rosyjski rząd.
Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: paksnuclearpowerplant.com