Agencje ratingowe S&P oraz Fitch potwierdziły ratingi Polski na poziomach "A-" wraz z utrzymaniem ich stabilnej perspektywy. Utrzymanie ratingu Polski przez agencje to wyraz przekonania o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz jej potencjale rozwojowym - ocenił minister finansów Andrzej Domański.
Agencja Fitch
W piątek wieczorem agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
"Rating Polski wspiera duża, zdywersyfikowana oraz odporna gospodarka, historycznie solidna polityka makroekonomiczna, zakotwiczona w członkostwie w UE, a także solidne finanse zewnętrzne, czy wyższa i bardziej stabilna baza dochodów rządu w porównaniu do państw z koszyka ratingowego. To wszystko jest równoważone przez wyższe deficyty fiskalne, niższy (ale rosnący) poziom dochodów oraz słabsze wskaźniki governance" - napisano.
Czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to konsolidacja fiskalna w średnim okresie prowadząca do zdecydowanego spadku relacji dług publiczny do PKB; znacząca poprawa zdolności rządzenia, odzwierciedlająca trwałe łagodzenie polaryzacji politycznej i poprawę ram polityki i praworządności.
Ponadto agencja zwróciła uwagę na utrzymujący się wyższy wzrost PKB, prowadzący do szybszego zbliżania się dochodów do mediany kategorii "A", wspierany polityką, która nie prowadzi do nierównowagi makroekonomicznej, fiskalnej ani zewnętrznej.
Zaznaczono jednak, że obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku braku konsolidacji finansów publicznych zmniejszającego wiarę w zdolność rządu do stabilizacji długu publicznego w średnim okresie na poziomie zbliżonym do pozostałych; istotnie niższe perspektywy wzrostu w średnim okresie, na przykład z powodu erozji konkurencyjności.
Agencja S&P
Wcześniej także agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" ze stabilną perspektywą.
"Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy sprzyjającymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski względem krótkoterminowych ryzyk wynikających z podwyższonych deficytów fiskalnych oraz szybko rosnącego zadłużenia, przy zwiększających się zewnętrznych ryzykach dla gospodarki" - podaje S&P.
Ocena kredytowa Polski może ulec poprawie, jeżeli stabilna poprawa instytucjonalna oraz jakości rządzenia (governance) sprzyjać będą utrzymaniu napływu środków z UE oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich netto, co wspierać będzie średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB.
Z kolei obniżka ratingu możliwa byłaby w sytuacji, gdyby zadłużenie Polski wzrosło powyżej oczekiwań S&P, co mogłoby sugerować bardziej trwałe pogorszenie zarzadzania polityką fiskalną. Obniżka ratingu mogłaby również pojawić się, jeżeli średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski znacząco by się pogorszyły, prawdopodobnie razem z pojawieniem się szoków zewnętrznych, w tym nieoczekiwanych skutków wojny Rosji z Ukrainą i powiązanym z tym spadkiem zaufania.
Minister finansów komentuje
"Dziś agencje ratingowe S&P oraz Fitch potwierdziły ratingi Polski na poziomach A-/A2 oraz A-/F1 wraz z utrzymaniem ich stabilnej perspektywy. Decyzje te są wyrazem przekonania o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz jej potencjale rozwojowym" - napisał w piątek na platformie X szef resortu finansów.
Agencje ratingowe to instytucje prywatne. Powstały, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i międzynarodowe korporacje, banki czy fundusze emerytalne i kapitałowe. Pod lupą agencji mogą znaleźć się instytucje finansowe, przedsiębiorstwa lub państwa. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock