Prezydent zdecydował: ustawa o OFE podpisana, ale odesłana do Trybunału


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ale po jej opublikowaniu skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. O decyzji poinformowali na wspólnej konferencji prezydenccy ministrowie Irena Wóycicka i Krzysztof Łaszkiewicz.

Minister Łaszkiewicz podkreślił, że "prezydent podpisując ustawę ważył różne racje konstytucyjne - z jednej strony kwestie zrównoważonego budżetu, z drugiej wartości konstytucyjnych, które ostatnio były szeroko omawiane przez prawników".

- Z tych dyskusji wynikało, że zdania są bardzo podzielone i niektóre z tych opinii się wykluczają. W związku z tym pan prezydent uznał, że w tej sytuacji należy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo jest on organem, który jako jedyny może ocenić zgodność stanowionego prawa z ustawą zasadniczą - powiedział Łaszkiewicz.

Dodał jednocześnie, że we wniosku do Trybunału prezydent zamierza "podnieść kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE, nakazu inwestowania większej części aktywów w akcje, jak również zbyt daleko idącej ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej".

- Te kwestie mogą naruszać konstytucyjne wartości, takie jak: zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa, do ochrony interesów w toku, do nieingerowania w sposób nadmierny w działalność gospodarczą, jak również do przedstawiania i pozyskiwania informacji, a taką informację jest niewątpliwie reklama - dodał.

Sprawa własności

Łaszkiewicz podkreślił, że istotną dla prezydenta kwestią jest sprawa zmiany samego modelu OFE. - W sytuacji, kiedy OFE inwestowały w papiery skarbowe, były to fundusze zrównoważone. W sytuacji, gdy gros aktywów będzie inwestowana w akcje, to zrównoważenie będzie wyglądało już nieco inaczej i wówczas OFE stanie się funduszem określonego ryzyka. To może podważać zaufanie do państwa i stanowionego prawa przez ubezpieczonych - powiedział minister.

- Jednocześnie pan prezydent dostrzega konieczność przeprowadzenia szerokiego spojrzenia przez Trybunał na sprawę własności. Zamierza zadać takie pytanie Trybunałowi. Dotyczy to jednak nie tylko tej ustawy nowelizującej, ale też ustawy matki. Tam kwestia własności nie została nigdy do końca dookreślona i nasuwa się pytanie, czy państwo ma prawo przejąć obligację z OFE - zaznaczył Łaszkiewicz.

Najpierw ustawa, potem wniosek

Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, że "zgodnie z prawem prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł wysłać wniosek o kontrolę następczą ustawy dotyczącej zmian w OFE przez Trybunał Konstytucyjny dopiero po jej opublikowaniu". Dodał, że zgodnie z ustawą regulującą działanie Trybunału Konstytucyjnego ma on dowolność jeśli chodzi o termin rozpoznania wniosku.

- Trudno, żeby organ wykonawczy w jakiś sposób wpływał na szybkie rozstrzygnięcie. Oczywiście, jestem przekonany, że Trybunał rozumie, iż jest to szczególnie istotna kwestia, która wywołuje bardzo wiele różnego rodzaju emocji, a jednocześnie ważna dla systemu emerytalnego - powiedział Łaszkiewicz.

Minister wyraził przekonanie, że w związku z tym TK "w miarę szybko" rozpatrzy wniosek prezydenta. - Natomiast nie ma takiej możliwości, by prezydent narzucił jakiś termin Trybunałowi Konstytucyjnemu - wyjaśnił.

Zadanie rządu

Z kolei minister Irena Wóycicka podkreśliła, że duża część wniosku przygotowywanego przez Kancelarię do Trybunału dotyczy tzw. bezpieczeństwa emerytalnego. - Dotyczy to nowej formuły funkcjonowania OFE, które stają się funduszami dosyć agresywnymi, pozbawionymi możliwości prowadzenia zrównoważonej polityki inwestycyjnej - stwierdziła Wóycicka.

I dodała: - Trzeba pamiętać, że wszyscy członkowie OFE, bez różnicy jaką podejmą decyzję co do przyszłych składek, zostawiają w OFE mniej więcej połowę dotychczas zakumulowanych tam aktywów i ta zmiana z punktu widzenia bezpieczeństwa emerytalnego wydaje się bardzo niepokojąca - oceniła Wóycicka.

Zaznaczyła, że "kancelaria prezydenta od początku bardzo intensywnie śledziła przygotowania dotyczące ustawy o OFE i ich kształt". - Informowaliśmy wielokrotnie kancelarię premiera jak i poszczególne ministerstwa i ministrów o zastrzeżeniach kancelarii prezydenta, dotyczących zarówno wątpliwości konstytucyjnych jak i bezpieczeństwa emerytalnego osób ubezpieczonych w OFE. Pan prezydent, podejmując decyzję, kierował się bezpieczeństwem finansów publicznych i wątpliwościami konstytucyjnymi - zapewniła minister.

Dodała, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe państwa, to "jedynym konstytucyjnie odpowiedzialnym" za to organem "jest rząd". - Dlatego prezydent kierował się tym, co rząd mówił o konieczności wdrożenia tej ustawy - a dokładnie minister finansów Mateusz Szczurek - który na spotkaniu z panem prezydentem wyraźnie wskazywał na tę konieczność ze względu bezpieczeństwa finansów publicznych. Pan prezydent oczekuje, że rząd przedstawi kompleksowy plan reform strukturalnych, które doprowadzą do równowagi finansów publicznych - podkreśliła Wóycicka.

Wóycicka: najważniejsza część wniosku dot. bezpieczeństwa emerytalnego
Wóycicka: najważniejsza część wniosku dot. bezpieczeństwa emerytalnegotvn24

Wątpliwości od początku

Wóycicka zaznaczyła też, że prezydent Komorowski od początku mówił, iż nie jest zadowolony z tak głębokich ingerencji w funkcjonowanie OFE. - Uważał i uważa nadal, że jest to krok wstecz w stosunku do planowanych reform systemu emerytalnego - przypomniała. Pytana, czy jedyną przyczyną podpisania ustawy jest kwestia przyszłorocznego budżetu, Wóycicka powiedziała, że chodziło nie o budżet, ale o kwestie finansów publicznych jako całości: zarówno w kontekście krajowych progów ostrożnościowych, jak i w kontekście procedury nadmiernego deficytu i konieczności przedstawienia przez rząd do kwietnia tego roku reform strukturalnych, których część związana jest ze zmianami w OFE.

- To są te dwa elementy, które wynikły w trakcie rozmów pana prezydenta z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Pan prezydent również spotykał się niedawno z panem premierem. Wielokrotnie na ten temat rozmawiali - dodała.

W zastępstwie prezydenta

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek była z kolei pytana przez dziennikarzy o nieobecność na konferencji samego Bronisława Komorowskiego.

- Pan prezydent obszernie wypowiadał się na temat motywów swojego działania i na temat tego, czym będzie się kierował jeśli chodzi o decyzję w sprawie tej ustawy. Także okazji do tego, żeby poznać opinie i wątpliwości pana prezydenta było już sporo - podkreśliła.

Trzaska-Wieczorek o nieobecności prezydenta na konferencji
Trzaska-Wieczorek o nieobecności prezydenta na konferencjitvn24

Wątpliwości prezydenta

Bronisław Komorowski niemal od początku zgłaszał wątpliwości w stosunku do rządowego pomysłu zmian w emeryturach. W ostatnich wypowiedziach w mediach podkreślał, że zmiany w OFE "to krok wstecz". Dodawał, że docierają do niego różne opinie ekspertów i są one sprzeczne.

Prezydent podkreślał też, że zmiany w OFE wymuszone są względami dotyczącymi finansów publicznych. Podkreślał, że rząd stawia go niejako pod ścianą, nie pozostawiając wyboru ws. ustawy. Mówił nawet, iż wolałaby, żeby "nie podrzucano mu pod drzwi wadliwego rozwiązania". Wskazywał też, że wolałby aby rząd zabrał się za reformę finansów publicznych tak, aby stały się one bezpieczniejsze.

ZMIANY W EMERYTURACH - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Zmiany w emeryturach

Uchwalona przez Sejm ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Suwak bezpieczeństwa

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Zmianie uległy też zasady, na jakich OFE będą mogły się reklamować.

ZUS CZY OFE? PRZECZYTAJ, ZANIM WYBIERZESZ

Kolejny krok

Batalia o kształt systemu emerytalnego, a w dużej części o OFE toczyła się od lat. Już w 2011 roku rząd zabrał Funduszom część pieniędzy, zmniejszając wysokość obowiązkowej składki przekazywanej do OFE. Obecne zmiany to kolejny krok. Krok mocno krytykowany i to nie tylko przez opozycję, która zarzuciła rządowi ekspresowe tempo prac nad zmianami oraz chęć ratowania pieniędzmi z OFE sytuacji budżetowej kraju.

Wiele wątpliwości mieli ekonomiści, w tym Leszek Balcerowicz i Jerzy Hausner. Krytyczny wobec pomysłu rządu jest też nadal były premier Jerzy Buzek. To właśnie jego rząd był autorem reformy emerytalnej, która wprowadzała OFE.

Autor: mn//kdj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.

"Idiotycznie tajny rynek"

"Idiotycznie tajny rynek"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone mierzą się z wysokimi cenami jaj z powodu ich niskiej dostępności. W lutym USA, zwróciły się w tej sprawie do Polski i Litwy. Minister rolnictwa USA Brooke Rollins poinformowała, że Stany Zjednoczone będą importować jaja z Korei Południowej i Turcji.

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Usługa wynajmu samochodu na krótki czas za pośrednictwem aplikacji (car-sharing) staje się coraz bardziej popularna w Europie i na świecie. Ale nie w Polsce. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ciągu 7 lat usługi, rynek w naszym kraju odnotował pięciokrotnie więcej nieudanych niż udanych debiutów w tej branży. W tym tygodniu o zawieszeniu poinformowała firma Panek.

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Źródło:
PAP

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni rozpoczęli w lutym mniejszą liczbę budów nowych mieszkań niż przed rokiem - wskazali autorzy raportu Otodom. Spadki widać także w liczbie oddanych lokali. To konsekwencje między innymi skokowego wzrostu kosztów kredytów z 2023 roku. Efekty tego spowolnienia na rynku nieruchomości będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach.

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W minionym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono łącznie 1,4 miliona umów o dzieło, co jest najniższym wynikiem od 4 lat. Jednak sytuacja ta nie dotyczy cudzoziemców. Bowiem w ich przypadku wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP