Prezydent zdecydował: ustawa o OFE podpisana, ale odesłana do Trybunału


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ale po jej opublikowaniu skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. O decyzji poinformowali na wspólnej konferencji prezydenccy ministrowie Irena Wóycicka i Krzysztof Łaszkiewicz.

Minister Łaszkiewicz podkreślił, że "prezydent podpisując ustawę ważył różne racje konstytucyjne - z jednej strony kwestie zrównoważonego budżetu, z drugiej wartości konstytucyjnych, które ostatnio były szeroko omawiane przez prawników".

- Z tych dyskusji wynikało, że zdania są bardzo podzielone i niektóre z tych opinii się wykluczają. W związku z tym pan prezydent uznał, że w tej sytuacji należy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo jest on organem, który jako jedyny może ocenić zgodność stanowionego prawa z ustawą zasadniczą - powiedział Łaszkiewicz.

Dodał jednocześnie, że we wniosku do Trybunału prezydent zamierza "podnieść kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE, nakazu inwestowania większej części aktywów w akcje, jak również zbyt daleko idącej ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej".

- Te kwestie mogą naruszać konstytucyjne wartości, takie jak: zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa, do ochrony interesów w toku, do nieingerowania w sposób nadmierny w działalność gospodarczą, jak również do przedstawiania i pozyskiwania informacji, a taką informację jest niewątpliwie reklama - dodał.

Sprawa własności

Łaszkiewicz podkreślił, że istotną dla prezydenta kwestią jest sprawa zmiany samego modelu OFE. - W sytuacji, kiedy OFE inwestowały w papiery skarbowe, były to fundusze zrównoważone. W sytuacji, gdy gros aktywów będzie inwestowana w akcje, to zrównoważenie będzie wyglądało już nieco inaczej i wówczas OFE stanie się funduszem określonego ryzyka. To może podważać zaufanie do państwa i stanowionego prawa przez ubezpieczonych - powiedział minister.

- Jednocześnie pan prezydent dostrzega konieczność przeprowadzenia szerokiego spojrzenia przez Trybunał na sprawę własności. Zamierza zadać takie pytanie Trybunałowi. Dotyczy to jednak nie tylko tej ustawy nowelizującej, ale też ustawy matki. Tam kwestia własności nie została nigdy do końca dookreślona i nasuwa się pytanie, czy państwo ma prawo przejąć obligację z OFE - zaznaczył Łaszkiewicz.

Najpierw ustawa, potem wniosek

Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, że "zgodnie z prawem prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł wysłać wniosek o kontrolę następczą ustawy dotyczącej zmian w OFE przez Trybunał Konstytucyjny dopiero po jej opublikowaniu". Dodał, że zgodnie z ustawą regulującą działanie Trybunału Konstytucyjnego ma on dowolność jeśli chodzi o termin rozpoznania wniosku.

- Trudno, żeby organ wykonawczy w jakiś sposób wpływał na szybkie rozstrzygnięcie. Oczywiście, jestem przekonany, że Trybunał rozumie, iż jest to szczególnie istotna kwestia, która wywołuje bardzo wiele różnego rodzaju emocji, a jednocześnie ważna dla systemu emerytalnego - powiedział Łaszkiewicz.

Minister wyraził przekonanie, że w związku z tym TK "w miarę szybko" rozpatrzy wniosek prezydenta. - Natomiast nie ma takiej możliwości, by prezydent narzucił jakiś termin Trybunałowi Konstytucyjnemu - wyjaśnił.

Zadanie rządu

Z kolei minister Irena Wóycicka podkreśliła, że duża część wniosku przygotowywanego przez Kancelarię do Trybunału dotyczy tzw. bezpieczeństwa emerytalnego. - Dotyczy to nowej formuły funkcjonowania OFE, które stają się funduszami dosyć agresywnymi, pozbawionymi możliwości prowadzenia zrównoważonej polityki inwestycyjnej - stwierdziła Wóycicka.

I dodała: - Trzeba pamiętać, że wszyscy członkowie OFE, bez różnicy jaką podejmą decyzję co do przyszłych składek, zostawiają w OFE mniej więcej połowę dotychczas zakumulowanych tam aktywów i ta zmiana z punktu widzenia bezpieczeństwa emerytalnego wydaje się bardzo niepokojąca - oceniła Wóycicka.

Zaznaczyła, że "kancelaria prezydenta od początku bardzo intensywnie śledziła przygotowania dotyczące ustawy o OFE i ich kształt". - Informowaliśmy wielokrotnie kancelarię premiera jak i poszczególne ministerstwa i ministrów o zastrzeżeniach kancelarii prezydenta, dotyczących zarówno wątpliwości konstytucyjnych jak i bezpieczeństwa emerytalnego osób ubezpieczonych w OFE. Pan prezydent, podejmując decyzję, kierował się bezpieczeństwem finansów publicznych i wątpliwościami konstytucyjnymi - zapewniła minister.

Dodała, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe państwa, to "jedynym konstytucyjnie odpowiedzialnym" za to organem "jest rząd". - Dlatego prezydent kierował się tym, co rząd mówił o konieczności wdrożenia tej ustawy - a dokładnie minister finansów Mateusz Szczurek - który na spotkaniu z panem prezydentem wyraźnie wskazywał na tę konieczność ze względu bezpieczeństwa finansów publicznych. Pan prezydent oczekuje, że rząd przedstawi kompleksowy plan reform strukturalnych, które doprowadzą do równowagi finansów publicznych - podkreśliła Wóycicka.

Wóycicka: najważniejsza część wniosku dot. bezpieczeństwa emerytalnego
Wóycicka: najważniejsza część wniosku dot. bezpieczeństwa emerytalnegotvn24

Wątpliwości od początku

Wóycicka zaznaczyła też, że prezydent Komorowski od początku mówił, iż nie jest zadowolony z tak głębokich ingerencji w funkcjonowanie OFE. - Uważał i uważa nadal, że jest to krok wstecz w stosunku do planowanych reform systemu emerytalnego - przypomniała. Pytana, czy jedyną przyczyną podpisania ustawy jest kwestia przyszłorocznego budżetu, Wóycicka powiedziała, że chodziło nie o budżet, ale o kwestie finansów publicznych jako całości: zarówno w kontekście krajowych progów ostrożnościowych, jak i w kontekście procedury nadmiernego deficytu i konieczności przedstawienia przez rząd do kwietnia tego roku reform strukturalnych, których część związana jest ze zmianami w OFE.

- To są te dwa elementy, które wynikły w trakcie rozmów pana prezydenta z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Pan prezydent również spotykał się niedawno z panem premierem. Wielokrotnie na ten temat rozmawiali - dodała.

W zastępstwie prezydenta

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek była z kolei pytana przez dziennikarzy o nieobecność na konferencji samego Bronisława Komorowskiego.

- Pan prezydent obszernie wypowiadał się na temat motywów swojego działania i na temat tego, czym będzie się kierował jeśli chodzi o decyzję w sprawie tej ustawy. Także okazji do tego, żeby poznać opinie i wątpliwości pana prezydenta było już sporo - podkreśliła.

Trzaska-Wieczorek o nieobecności prezydenta na konferencji
Trzaska-Wieczorek o nieobecności prezydenta na konferencjitvn24

Wątpliwości prezydenta

Bronisław Komorowski niemal od początku zgłaszał wątpliwości w stosunku do rządowego pomysłu zmian w emeryturach. W ostatnich wypowiedziach w mediach podkreślał, że zmiany w OFE "to krok wstecz". Dodawał, że docierają do niego różne opinie ekspertów i są one sprzeczne.

Prezydent podkreślał też, że zmiany w OFE wymuszone są względami dotyczącymi finansów publicznych. Podkreślał, że rząd stawia go niejako pod ścianą, nie pozostawiając wyboru ws. ustawy. Mówił nawet, iż wolałaby, żeby "nie podrzucano mu pod drzwi wadliwego rozwiązania". Wskazywał też, że wolałby aby rząd zabrał się za reformę finansów publicznych tak, aby stały się one bezpieczniejsze.

ZMIANY W EMERYTURACH - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Zmiany w emeryturach

Uchwalona przez Sejm ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Suwak bezpieczeństwa

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu. Zmianie uległy też zasady, na jakich OFE będą mogły się reklamować.

ZUS CZY OFE? PRZECZYTAJ, ZANIM WYBIERZESZ

Kolejny krok

Batalia o kształt systemu emerytalnego, a w dużej części o OFE toczyła się od lat. Już w 2011 roku rząd zabrał Funduszom część pieniędzy, zmniejszając wysokość obowiązkowej składki przekazywanej do OFE. Obecne zmiany to kolejny krok. Krok mocno krytykowany i to nie tylko przez opozycję, która zarzuciła rządowi ekspresowe tempo prac nad zmianami oraz chęć ratowania pieniędzmi z OFE sytuacji budżetowej kraju.

Wiele wątpliwości mieli ekonomiści, w tym Leszek Balcerowicz i Jerzy Hausner. Krytyczny wobec pomysłu rządu jest też nadal były premier Jerzy Buzek. To właśnie jego rząd był autorem reformy emerytalnej, która wprowadzała OFE.

Autor: mn//kdj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl