Prawie połowa europejczyków to cyfrowi analfabeci

Najnowsze

sxc.huDuże grupy w Europie pozostają cyfrowymi analfabetami - ocenia Komisja Europejska

Według danych KE 47 proc. Europejczyków nie potrafi w wystarczającym stopniu korzystać z nowych technologii cyfrowych. Duże grupy w Europie pozostają cyfrowymi analfabetami - ocenia Komisja Europejska.

Przez umiejętności cyfrowe rozumie się umiejętność korzystania z nowych technologii, w tym internetu i programów komputerowych, m.in. w celu pozyskiwania potrzebnych informacji. Brak umiejętności cyfrowych jest w UE większą barierą w korzystaniu z szybkiego internetu niż jego koszt - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską.

Według danych KE, 37 proc. gospodarstw domowych deklaruje, że nie ma dostępu do szybkiego internetu ze względu na brak umiejętności, a 26 proc. twierdzi, że nie korzysta z takiego internetu ze względu na wysokie koszty.

58 proc. Polaków nie ma kompetencji cyfrowych

W niektórych państwach UE niezbędnych umiejętności cyfrowych nie posiada aż 85 proc. społeczeństwa i 83 proc. siły roboczej. Liczba osób niepotrafiących korzystać z nowych technologi wynosi więcej niż 50 proc. w takich krajach jak: Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Chorwacja, Włochy, Litwa, Polska, Portugalia, Rumunia i Słowenia. W Polsce w 2012 r. 58 proc. społeczeństwa miało niskie umiejętności cyfrowe bądź nie miało żadnych.

Co najmniej 40 proc. ludności w niektórych państwach członkowskich UE nie ma kompetencji cyfrowych, np. we Włoszech, Grecji, Bułgarii i Rumunii, co znaczy, że duże grupy w Europie pozostają cyfrowymi analfabetami - podała KE w komunikacie.

Autor: pp//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu