Prawie 60 chętnych, by rządzić TVP

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Telewizja Polska szuka nowego zarządu

Choć Telewizja Polska ma kłopoty ze spadającymi dochodami z abonamentu, to nie brak chętnych, by się z nimi zmierzyć: do konkursu o cztery miejsca w zarządzie TVP stanęło ostatecznie 58 osób. Rada nadzorcza spółki otworzyła koperty ze zgłoszeniami, ale nazwisk nie podaje.

Rada tłumaczy decyzję o utajnieniu nazwisk brakiem zgody niektórych kandydatów. Oficjalnie pierwsze nazwiska mamy poznać między 15 a 18 grudnia, kiedy wyłoniony ma być nowy zarząd.

Oznacza to, że wybór będzie dokonany w ostatniej chwili - 19 grudnia kończy się bowiem trzymiesięczny okres delegacji do zarządu dwojga członków rady nadzorczej, którzy obecnie zarządzają spółką: p.o. prezesa Tomasza Szatkowskiego i Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy.

- Byłoby dobrze, gdyby wybór został dokonany do 19 grudnia. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że będziemy na nowo kogoś delegowali na kilka dni - mówi przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Bogusław Szwedo, który sam przez pewien czas był oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa.

W środę RN TVP ma ustalić dalszy harmonogram postępowania konkursowego - pierwsze przesłuchania kandydatów mają się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu.

Drugie podejście

To już drugi konkurs na zarząd TVP. Poprzedni unieważniono trzeciego listopada. Jako powód podano zmianę formuły konkursu - wtedy wyłoniony w nim zarząd miał jedynie dokończyć kadencję zapoczątkowaną jeszcze w kwietniu 2006 r. przez Jana Dworaka. Oznaczałoby to, że już wiosną 2010 r. TVP musiałaby ogłosić nowy konkurs.

W poprzednim, unieważnionym konkursie zgłosiło się 31 osób. Również wtedy nazwiska kandydatów utajniono. Media na podstawie nieoficjalnych informacji podawały wówczas, że w konkursie startuje m.in. b. szefowa telewizyjnej Jedynki Małgorzata Raczyńska, b. członek RN TVP Robert Rynkun-Werner, b. członkini zarządu i RN TVP Anna Milewska czy b. szef domu mediowego Media SKOK Romuald Orzeł. Część wymienianych wówczas osób w rozmowie z PAP zaprzeczała swojemu startowi w konkursie (m.in. Milewska).

20 listopada rozstrzygnięty został konkurs i wybrano zarząd Polskiego Radia SA. Prezesem został Jarosław Hasiński, wcześniej członek Rady Nadzorczej tej spółki, oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24