"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl
Białystok.  Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru 
Białystok. Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru Podlaski KAS
wideo 2/4
Białystok. Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru Podlaski KAS

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

Na facebookowej grupie zrzeszającej kurierów poruszenie. Ktoś szuka pracy i zastanawia się, czy warto spróbować swoich sił w tej właśnie branży. Potencjalni koledzy po fachu niespecjalnie zachęcają: "Mało masz nerwów w życiu?" - pisze Kris. Kamil: "Przemyśl to sto razy". Przemek: "Nie pchaj się w to, a już zwłaszcza nie w tym okresie".

"Ten okres" to czas listopadowych obniżek cen i grudniowych zakupów na święta. To wtedy wysyła się najwięcej przesyłek, Poczta Polska - nawet 3,5 mln dziennie! Podobnie jest w innych firmach - Ostatnie tygodnie roku to czas wytężonej pracy dla całej branży przesyłkowej. Tak jak inne firmy z branży zatrudniamy na ten okres dodatkowe osoby, aby liczbę pracowników dostosować do zwiększonych wolumenów - mówi nam Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy firmy In Post.

- Rąk do pracy jest tak mało, że w listopadzie ani w grudniu nikt nikogo w tej branży nie zwolni, choćby nie wiem jak zawalił. Trwa okres ochronny - dopowiada specjalistka, która zajmuje się badaniem satysfakcji osób wysyłających i odbierających paczki. Chce pozostać anonimowa, bo jak mówi, branża zazdrośnie strzeże swoich sekretów, szczególnie w czasie - to określenie Poczty Polskiej - "szczytu paczkowego".

Jak słyszymy, to właśnie klienci są najważniejsi, a zadowolenia kurierów nikt nie bada. - Kurierzy są na końcu, o nich nikt nie dba. Dlatego rotacja jest tak duża - twierdzi nasza rozmówczyni. A ich praca jest teraz bardziej potrzebna niż kiedykolwiek. W ostatnich latach nauczyliśmy się mocno polegać na przesyłkach kurierskich. Zamawiamy nie tylko rzeczy niedostępne w miejscu zamieszkania, ale właściwie wszystko: większe i mniejsze zakupy, jedzenie, kosmetyki, książki.

Pierwsza zasada: nie gadaj

Kilka rzeczy wiemy na pewno. Na przykład to, że oczekiwania kurierów i klientów (zarówno nadawców jak i odbiorców paczek) się rozmijają. Niektórzy marzą o tym, że nawiążą z kurierem znajomość, przypominającą tę, którą rodzice czy dziadkowie mieli z listonoszem: to zawsze ten sam pan (rzadziej pani), który wie, o której zastanie nas w domu, u których sąsiadów może zostawić paczkę i że naszego psa nie trzeba się bać.

- Dla wielu klientów relacyjność jest bardzo istotna - tłumaczy wspomniana już specjalistka. - Proszą o numer do kuriera, mówią: "Ja mu pozwolę, żeby wrzucał do mnie paczki przez płot". Chcą się dogadać. Tylko że kurierzy mają inne priorytety. Mają płacone per paczka, wyśrubowane cele, szczególnie teraz, przed świętami. Zależy im, żeby odhaczyć w aplikacji: "przesyłka dostarczona". Nie ma czasu na poznawanie się.

W pracy kuriera najważniejszy jest czas Elementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

Potwierdzają to sami kurierzy. "NIE GADAJ Z KLIENTAMI!!" - radzi jeden z nich. I podkreśla, że im mniej czasu spędzi przed drzwiami, tym szybciej będzie w domu. "Klientom się nudzi i p****ą że kupili dla siostry, że nie są zakupoholiczkami, że auto mu się zepsuło, że to, że tamto...". Inny dodaje: "Trasę ustalaj pod swoje możliwości, nie pod oczekiwania klientów".

To dlatego nawiązywanie relacji jest trudne. Do tego dochodzi duża rotacja w zawodzie - wczorajszy kurier dziś może już nie pracować, bo warunki są na tyle ciężkie, że nie każdy wytrzymuje. I trzecia przyczyna: im mniej Polaków chce podjąć tę pracę, tym więcej osób z zagranicy. - Kurierzy coraz częściej nie mówią po polsku. I to jest zjawisko, które będzie coraz bardziej powszechne - słyszymy.

Paczką przez płot

Pośpiech powoduje też, że czasem paczki nie trafiają do rąk własnych. Niedawno taką historią podzielił się bloger Pigout. Pisał o tym tak: "Otóż mamy taki układ z kurierem, że jak mnie nie ma, to on zostawia książkę w tajnej skrytce (przerzuca przez płot na odwal się) i trochę się nie dogadaliśmy ostatnio. Ot ja sobie wyjechałem na weekend, a on przerzucił, przez co "Dzieci Lwa" (Marcina Mellera) trzy dni mokły na deszczu i konsekwencje są takie, że strony napuchły, a okładka rozwiodła się z wkładką" - relacjonował.

- Łatwiej złożyć reklamację na usługę, jeśli otworzysz paczkę przy kurierze - mówi nam specjalistka. - Ale teraz zróbmy sobie rachunek sumienia i odpowiedzmy, kiedy ostatnio otworzyliśmy paczkę przy dostawcy. Kurier nie ma czasu czekać, wręcza przesyłkę i biegnie dalej. Nawe,t jeśli karton jest zniszczony, wgnieciony, to rzadko kiedy jest szansa na to, żeby został wystarczająco długo, żeby zobaczyć jak wygląda zawartość.

Niektórzy przewoźnicy bronią się zaznaczając w regulaminie, że nie można wysyłać np. ceramiki. - Tylko że ostatecznie nikt tego nie sprawdza, trzeba by było otwierać te paczki w sortowni. Nie ma na to czasu - stwierdza nasza rozmówczyni.

A co, jeśli przerzucenie paczki przez płot albo zostawienie jej na wycieraczce nie wchodzi w grę? Są też inne sposoby na odhaczenie przesyłki. - W punkcie odbioru kurier może zrzucić więcej paczek, dlatego czasem zaznaczają w aplikacji: "nikogo nie było w domu". Czasami wynikają z tego nieprzyjemne sytuacje, bo na przykład przesyłkę zamówił ktoś z niepełnosprawnością albo samotna matka i odbiór z punktu bywa problemem. A czasem to też kwestia wygody czy lenistwa: "Zamówiłem pod drzwi i nie chcę nigdzie iść" - relacjonuje rozmówczyni.  

Listopadowe promocje i grudniowe zakupy świąteczne - to najgorętszy czas w branży przesyłekElementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

5 zł za wniesienie 30 kilogramów na piąte piętro

"Najlepsi są klienci, którzy są wygodni, nie chce im się podejść do bramki pięć kroków" - pisze Adam, kurier. Z reakcji kolegów po fachu wynika, że to typowy problem. Klienci oczekują doręczenia do rąk własnych. I nieważne, czy chodzi o małe paczki, czy gabaryty.

Wiele zmieniła tu pandemia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że rzeczy przychodzą do nas pod same drzwi: czy to jedzenie z restauracji, czy zakupy, czy produkty spożywcze. Z przeprowadzonych w 2022 r. badań wynika, że już 5 proc. Polaków wszystkie zakupy spożywcze zamawia do domu.

- Obiecujemy coraz szybszą dostawę. Dwa dni to maks. Ludzie nie chcą kupować, kiedy widzą, że dostawa będzie za tydzień. Nauczyliśmy się, że zakupy spożywcze mogą przyjść do nas w 15 minut. To wpływa na cały e-commerce, wszystko chcemy mieć szybko - komentuje anonimowa specjalistka z branży.

Jak się okazuje, spożywka to częsta zmora kurierów. Najgorsze są paczki z puszkami z jedzeniem dla zwierząt. Jeden z popularnych sklepów internetowych oferuje zniżki za zamówienie dużych zestawów, na przykład zawierających 12 bądź 24 puszki. Jedna puszka może ważyć nawet kilogram. A kurierzy muszą taką paczkę dostarczyć. Pół biedy, jeśli w budynku jest winda. Klienci niespecjalnie doceniają ten wysiłek: "Ma pan tu piątkę za fatygę" - usłyszał w takiej sytuacji pan Szymon. Właśnie wniósł 28-kilogramową paczkę na piąte piętro.

Kurierzy w grudniu nie mają łatwego życiaElementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

Innym nielubianym produktem są zgrzewki wody. - Nikomu nie chce się tego nosić ze sklepu, ale rzadko myślimy, że kurier też te paczki musi wnieść. Wszyscy jesteśmy rozleniwieni przez kurierkę - stwierdza nasza rozmówczyni. I proponuje ćwiczenie na wyobraźnię i empatię.

- Jakby to było, gdyby kurierzy nie istnieli? Nagle po wszystko musisz jechać i samodzielnie przywieźć do domu. 

Byle do Wigilii

Tymczasem kurierzy już szykują się na najbardziej zapracowany okres. I wymieniają się informacjami, jak przetrwać: trzeba kupić ciepłą kurtkę, najlepiej używaną, bo taniej. Ale najważniejsze są dobrej jakości buty. Chociaż jak dobre by nie były, to i tak zedrą się po kilku intensywnych tygodniach użytkowania.

Michał: "Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach. Bliscy stwierdzili że dowalą mi roboty, będą zamawiać paczki na mój rejon żeby się ze mną zobaczyć".

Sebastian: "Powodzenia nie potrzebujemy, bo dajemy radę z każdą ilością tego syfu który zamawiacie". 

Łukasz: "Będzie wesoło". 

Dawid: "Jak co roku. Byle do Wigilii". 

Ale święta niekoniecznie oznaczają koniec wytężonej pracy. - To moment na oddech - mówi nam specjalistka z branży przesyłkowej.  - Wszystko, co miało dojechać, zostało dostarczone, a to, co nie doszło, to już trudno. Zaraz po świętach są jednak zwroty nieudanych prezentów, a potem noworoczne wyprzedaże. I wszystko zaczyna się od nowa. 

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki i wizualizacje: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+