Polski orzeł już na włoskich skrzydłach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Włosi dobili transakcji z PZL

Agencja Rozwoju Przemysłu za 340 mln zł sprzedała włosko-brytyjskiemu producentowi śmigłowców AgustaWestland 87,62 proc. akcji PZL-Świdnik SA. Konsorcjum, które od dawna było partnerem polskiej fabryki śmigłowców, przedwstępną umowę podpisało już w czerwcu.

Pieniądze w całości zostały przelane na konto ARP S.A. przed południem. Jestem przekonany, że Agencji udało się znaleźć najlepszego inwestora branżowego, który zapewni firmie w Świdniku ogromne inwestycje i ogólnoświatowe rynki zbytu dąbrowski o swidniku


Nowa era PZL?

Podpisanie umowy z AgustaWestland kończy proces poszukiwania inwestora strategicznego dla PZL Świdnik SA. ARP sprzedawała swoje udziały w spółce od czerwca 2008 roku.

Po objęciu przez AgustaWestland 87,62 proc. akcji PZL Świdnik S.A. włosko-brytyjski producent śmigłowców posiadać będzie łącznie prawie 94 proc. akcji polskiej spółki. AgustaWestland od lat pozostaje największym partnerem przemysłowym PZL Świdnik.

Inwestor zobowiązał się, że w ciągu sześciu lat wdroży szeroki program inwestycyjny. Pieniądze zostaną przeznaczone na uruchomienie produkcji, m.in. kompletnych kadłubów śmigłowców AW 109, AW 119 i AW 139 Grand oraz komponentów do śmigłowca AW 101. W PZL Świdnik rozpocznie się także montaż śmigłowca AW 109 LUH. Program inwestycyjny przewiduje ponadto rozszerzenie zakresu prac badawczo-rozwojowych dotyczących m.in. modernizacji śmigłowców W-3 i SW4 oraz prac nad nowymi modelami śmigłowców AW 149, AW XX9. Wsparcie uzyska również obszar sprzedaży i serwisowania rodzimych konstrukcji, śmigłowców SW4 i W-3, na całym świecie.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24