80 procent firm spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju - wynika z ankiety Krajowej Izby Gospodarczej. Zdaniem przedsiębiorców będzie to miało wpływ na prowadzoną przez nich działalność. 2/3 firm już odczuło spadek popytu na swe wyroby lub usługi.
Spadek popytu dotyczy głównie firm odlewniczych, produkujących dla branży samochodowej oraz transportowych, budowlanych, szkoleniowych oraz reklamowych. Natomiast firmy turystyczne w dalszym ciągu mają się dobrze - wynika z danych KIG.
Prawie co piąte przedsiębiorstwo planuje w najbliższym czasie zwolnienia pracowników, a ponad 30 proc. zamierza ograniczyć inwestycje.
2/3 badanych firm deklaruje, ze zabezpiecza się przed możliwym pogorszeniem sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie poszukując nowych rynków, możliwości produkowania nowych towarów i usług, wyszukując nisze rynkowe.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy ponad 3/4 przedsiębiorców spotkało się z odmową udzielenia kredytu bankowego, a około 56 proc. odczuło wpływ wahań kursu złotego na prowadzony biznes. - To pokazuje, że polski rynek jest w coraz większym stopniu związany z globalną gospodarką. Wahania kursu powodują coraz większe trudności w prowadzeniu firmy w Polsce, zarówno dla eksporterów, jak i importerów - uważa zastępca sekretarza generalnego KIG Mieczysław Bąk.
Jego zdaniem, firmy oczekują od rządu m.in. wprowadzenia podatku liniowego oraz szybkiego przyjęcia euro. Ponadto przedsiębiorcy postulują przyspieszenie wydawania pieniędzy unijnych, zwłaszcza na infrastrukturę, bo to - ich zdaniem - może pobudzić popyt w branży budowlanej. Domagają się również powrotu do ulg inwestycyjnych, w tym budowlanej i remontowej.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES