Polsce coraz dalej do raju

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huHongkong ma wyjątkowo przyjazny system podatkowy

Jeśli ktoś miał jeszcze złudzenia co do tego, czy Polska jest rajem podatkowym, to najnowsze badania skutecznie je rozwiewają. Polska spadła na 141. miejsce w rankingu przyjazności systemu podatkowego.

W ubiegłorocznej edycji rankingu "Paying Taxes 2009. The global picture" zajmowaliśmy 125. miejsce.

Raport - przygotowany przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers oraz Bank Światowy - przedstawia wyniki przekrojowych badań na temat legislacji i praktyki podatkowej na całym świecie z punktu widzenia działalności gospodarczej.

Malediwy, Katar, Hongkong, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Irlandia Systemy podatkowe najbardziej przyjazne dla biznesu

Spośród 181 państw, które objął ranking, Polska zajęła 141. miejsce. W Unii Europejskiej gorzej wypadła tylko Rumunia, która uplasowała się na 146. pozycji. Na pierwszym miejscu są Malediwy, potem Katar, Hongkong i Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur i Irlandia. Ostatnie miejsce zajmuje Białoruś.

Kraje o najbardziej przyjaznych systemach podatkowych charakteryzują niskie stawki podatkowe i wyjątkowo proste procedury administracyjne.

Polskie podatki mało przyjazne

Przygotowując badanie brano pod uwagę całkowitą stawkę podatkową (czyli sumę wszystkim podatków i opłat w odniesieniu do zysku firmy), liczbę pojedynczych płatności podatkowych oraz czas poświęcony na wypełnienie formalności podatkowych.

Z raportu wynika, że w Polsce całkowita stawka podatku wynosi 40,2 proc., podczas gdy w Danii (13. pozycja) - 29,9 proc. a w Irlandii - 28,8 proc. Polska firma musi dokonać 40 płatności w ciągu roku, a na rozliczenia poświęca 418 godzin rocznie. Tymczasem w Danii i Irlandii przedsiębiorca uiszcza 9 płatności, poświęcając na to odpowiednio 135 i 76 godzin.

Cofamy się

- Mottem tegorocznego raportu powinno być "Kto nie idzie do przodu, ten się cofa" - powiedziała Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w dziale doradztwa podatkowego w PwC. Jej zdaniem, spadek Polski ze 125. miejsca nie ma wielkiego związku z rzeczywistymi zmianami w naszym systemie podatkowym.

- Wnioski z raportu powtarzają się co roku i pokrywają się z tym, co podkreślają przedsiębiorcy - mówiła Czarnecka-Żochowska. Chodzi o niezmieniającą się od lat liczbę przepisów i ich jakość oraz stan kompletnego chaosu w polskim systemie podatkowym.

Jej zdaniem, w Polsce brakuje zaufania między podatnikami a administracją skarbową, co przekłada się na liczbę godzin potrzebnych do wypełnienia zobowiązań podatkowych. Czarnecka-Żochowska dodała, że Polska bardzo źle wypada w kwestiach e-administracji i e-podatków. Raport promuje kraje, które wprowadzają rozliczenia elektroniczne.

...a potem do przodu

W ocenie posła Janusza Palikota (PO), przewodniczącego sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", w przyszłych rankingach Polska powinna wypaść znacznie lepiej, z uwagi na przyjęte niedawno nowelizacje ustaw podatkowych.

Wśród najmniej przyjaznych dla przedsiębiorców państw znalazły się Białoruś, Ukraina i Republika Kongo.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu