Realne stopy procentowe są w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Uważam, że nie ma uzasadnienia dla tak wysokich stóp procentowych - twierdzi prof. Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Prof. Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdził w TVN24 Biznes i Świat, że realne stopy procentowe są w Polsce na bardzo wysokim poziomie.
Bez uzasadnienia
- Moim zdaniem nie ma makroekonomicznego uzasadnienia dla tak wysokich stóp procentowych. Mamy nie w pełni wykorzystane możliwości wytwórcze, spore bezrobocie i jednocześnie mamy gospodarkę, która nie wskazuje żadnych oznak presji inflacyjnej. Deflacja ma charakter sezonowy, a nie trwały. Przyczynił się do tego m.in. spadek cen żywności - twierdzi prof. Osiatyński. Członek RPP twierdzi, że Rada nie jest w stanie walczyć stopami procentowymi z inflacją, wtedy kiedy jest ona generowana przez zmiany cen surowców i płodów rolnych. Te określane są na rynkach międzynarodowych.
- Deflacja mogłaby być niebezpieczna, gdyby okazało się, że ludzie oczekują, że ceny będą stale spadać. Deflacja zniechęca też do podejmowania decyzji inwestycyjnych i rozpoczynania działalności gospodarczych, to rzeczywiście jest niebezpieczne - przekonuje prof. Osiatyński.
Wpływ wojny handlowej
Pytany o wpływ kryzysu rosyjskiego na gospodarkę, Osiatyński ocenił: "Wydaje mi się, że na krótką metę te skutki będą, one znajdą odzwierciedlenie prawdopodobnie w obniżeniu dynamiki PKB o 0,1-0,2 pkt. proc.".
- Codziennie spływają do nas nowe informacje. Ciągle zbyt mało wiemy na temat tego, w jakim stopniu np. jabłka, których nie możemy sprzedawać bezpośrednio do Rosji będą sprzedawane do Białorusi, a potem dalej na czym Białoruś będzie zarabiać. Nie wiemy też, w jakim stopniu uda się sprzedać towary objęte embargiem na inne rynki. To wszystko wymaga czasu - twierdzi prof. Osiatyński.
Zaskakujące dane
GUS podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu spadły o 0,2 proc. rdr, w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły także o 0,2 proc. Z flash szacunku GUS opublikowanego w czwartek wynika, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2014 r. wzrósł o 3,2 proc. rdr, a kdk wzrósł o 0,6 proc.
Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl