Pierwsza pomostówka: 3 tys. złotych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pierwsza pomostówka trafiła do hutnika

ZUS wypłacił pierwszą emeryturę pomostową: hutnik ze Śląska będzie dostawał co miesiąc 3 tysiące złotych. To jednak wyjątek, większość pomostówek będzie niższa - zapowiada "Gazeta Prawna". Jak dodaje, liczba złożonych wniosków od początku roku nie przekracza trzydziestu.

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie wypłacił właśnie pierwszą emeryturę pomostową. Po długich miesiącach sporów i odrzuceniu prezydenckiego weta przepisy o pomostówkach weszły w życie z początkiem roku, ograniczając znacznie krąg uprawnionych w porównaniu z poprzednimi zasadami wcześniejszych emerytur.

Jako pierwszy prawo do pomostówki uzyskał 60-letni hutnik, przez lata zatrudniony przy obsłudze wielkich pieców. Ostatnio juz nie pracował "w szczególnych warunkach lub charakterze" - jak to określają przepisy, ale spełniał wszystkie warunki niezbędne do otrzymania takiego świadczenia: pracował w hucie do ukończenia 55 lat, a wniosek o świadczenie złożył mając lat 60 . Ma wyjątkowo długi staż pracy, który wynosi ponad 39 lat, z czego 25 lat pracy w warunkach szczególnych.

- Pierwszy ubezpieczony, który otrzymał emeryturę pomostową, nieźle zarabiał, a jego staż pracy był wyjątkowo długi jak na osobę zatrudnioną w tak trudnych warunkach - mówi "Gazecie pRawnej" Anna Sobańska-Waćko z chorzowskiego ZUS-u.

W Chorzowie na rozpatrzenie czeka jeszcze dziesięć wniosków o emerytury pomostowe. Także w Łodzi wkrótce zostaną przyznane pierwsze takie świadczenia. Ubiega się tam o nie pięć osób. W całej Polsce wnioski o emerytury pomostowe złożyło zaledwie 30 osób.

CZYTAJ TAKŻE RAPORT: Komu wcześniejsza emerytura

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24