Papieski Harley Davidson sprzedany za 210 tys. euro. Czternastokrotna przebitka

Najnowsze


Za 210 tys. euro został sprzedany na aukcji motocykl Harley Davidson, który papież Franciszek otrzymał w podarunku od właściciela fabryki tych kultowych maszyn. Pieniądze zasilą rzymski Caritas.

Motocykl Dyna Super Glide Custom 2013 z silnikiem 1 585 ccm ma na baku podpis papieża. Papieskiego Harleya wystawiono na aukcji za cenę wywoławczą 15 tys. euro, ale osiągnął w trakcie licytacji cenę czternastokrotnie wyższą.

Z kolei wystawioną za 1,5 tys. euro zamszową kurtkę rozmiar XL, którą papież otrzymał w podarunku razem z motocyklem i na której Franciszek również złożył autograf, sprzedano na aukcji za 50 tys. euro.

Papież i "potęga przyjemności"

Franciszek dostał oba podarunki w czerwcu ubiegłego roku podczas uroczystości zorganizowanej w Rzymie z okazji 110. rocznicy istnienia marki Harley Davidson. Do Rzymu zjechały wówczas, na Via della Conciliazione, aleję prowadzącą do placu św. Piotra w Watykanie, tysiące motocyklistów. Otrzymali błogosławieństwo od papieża, który zauważył jednak przy okazji, że "potęga przyjemności" sprawia niekiedy, iż Boga zastępuje się "złudnymi ludzkimi idolami". W październiku Franciszek ogłosił, że dochód ze sprzedaży motocykla Harley Davidson przeznaczy na remont i przebudowę jadalni schroniska dla ubogich znajdującego się na Stazione Termini, głównym dworcu kolejowym Rzymu.

06.02.2014 | Motocykl papieża Franciszka sprzedany za ćwierć miliona euroFakty TVN

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP