Jeszcze w tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa może zmniejszyć udział w Banku PKO BP do poniżej 50 proc. - poinformował wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Dodał, że w tym roku możliwa jest także emisja akcji banku. Zastrzegł jednak, że wykluczony jest inwestor strategiczny.
- Jeśli rozwój banku będzie wymagał zejścia z kapitałem poniżej 50 proc., to będziemy to robić. W tym roku możliwa jest emisja akcji na podwyższenie kapitału w PKO BP w związku z zapotrzebowaniem kapitałowym banku - powiedział Chyczewski. - Poprosiliśmy radę nadzorczą banku o analizę potrzeb kapitałowych. Jeśli z tej analizy będzie wynikało, że udział Skarbu Państwa w wyniku emisji miałby spaść poniżej 50 proc., to będziemy to realizować. Obecnie nie ma żadnej decyzji - dodał wiceminister.
Podkreślił, że obecnie resort wyklucza zaangażowanie inwestora strategicznego w PKO BP, który miałby większościowy pakiet, gdyż PKO BP powinien pozostać bankiem polskim.
Szczegóły już wkrótce Chyczewski poinformował też, że ministerstwo skarbu przedstawi w lutym bardziej szczegółowe plany co do dalszej prywatyzacji PKO BP i zaangażowania Skarbu Państwa w ten bank.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, Skarb Państwa nie może zmniejszyć udziału w akcjonariacie PKO BP do poniżej 50 proc. Obecnie SP ma 51,5 proc. akcji banku.
Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad mówił, że resort będzie zastanawiać się nad takimi sposobami dopływu kapitału do PKO BP, by Skarb Państwa zachował kontrolę nad bankiem.
Minister oceniał, że w przypadku sięgnięcia przez PKO BP po kapitał z giełdy i rozproszeniu akcjonariatu, Skarb Państwa będzie mógł zejść poniżej 50 proc. w PKO BP, ale w dalszym ciągu będzie miał kontrolę nad tym bankiem.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24