Najnowsze

Polacy rzucili się na obligacje. Rośnie ryzyko cięcia oprocentowania

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Obligacje lepsze od lokat. Ekspert tłumaczy
Obligacje lepsze od lokat. Ekspert tłumaczyTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSObligacje lepsze od lokat. Ekspert tłumaczy

Możliwe, że wzrost popytu na obligacje skusi resort finansów do cięcia ich oprocentowania - ocenił Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Wskazał, że ponad 90 procent sprzedawanych obligacji najpewniej nie uchroni oszczędności przed inflacją.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Turek zauważył, że obligacje te są i tak lepiej oprocentowane niż większość bankowych lokat.

Sprzedaż lepsza od przewidywań

Zdaniem analityka nie można wykluczyć, że "wzrost popytu na te papiery wartościowe skusi resort finansów do cięcia ich oprocentowania".

- Sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych okazała się lepsza od przewidywań. W lipcu łupem obywateli padły papiery warte prawie 2,4 mld zł - poinformował analityk. To niemal dwa razy więcej niż przed miesiącem.

- Jest to też wynik zbliżony do tych, które pamiętamy jeszcze sprzed epidemii. Przypomnijmy, że w styczniu, lutym i marcu br. Polacy kupowali co miesiąc detaliczne papiery warte od 2,3 do 2,5 mld zł - dodał.

W jego ocenie dopiero, gdy ministerstwo poinformowało o planowanym cięciu oprocentowania obligacji, Polacy kupili papiery za ponad 5 mld zł w kwietniu, "czego konsekwencją była słaba sprzedaż w maju - poniżej miliarda".

- Od tego momentu popyt bardzo szybko się jednak odrodził - wskazał.

"Sierpniowy wynik będzie zbliżony"

Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że "póki co wszystko wskazuje na to, że sierpniowy wynik sprzedaży będzie zbliżony, choć najpewniej trochę lepszy do lipcowego", a resort "znowu powinien więc sprzedać papiery za około 2,5 mld zł".

Zdaniem Turka, jeśli sprzedaż obligacji skarbowych mocno wzrośnie, to MF może dostać do ręki ostateczny argument, który pozwoli mu dokonać kolejnego cięcia oprocentowania oferowanych obligacji detalicznych.

- Ktoś kto rozważa taką inwestycję powinien więc zwracać uwagę na pojawiające się pod koniec miesiąca zapowiedzi warunków nowych emisji - podsumował.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości