W TVN24 Biznes i Świat śledzimy najważniejsze wydarzenia. Barack Obama spotkał się dziś z liderami Unii Europejskiej, z którymi rozmawiał m.in. o rosyjskiej aneksji Krymu, umowie handlowej oraz energii. - Rosja jest sama - podkreślił po spotkaniu prezydent USA.
Na szczycie Unia Europejska - Stany Zjednoczone w Brukseli odbyło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy i szefów instytucji UE. Rozmowy zdominował temat odpowiedzi Zachodu na rosyjską aneksję Krymu. Dyskutowano także o negocjacjach nad umową handlową. Była to o pierwsza wizyta Obamy, który już szósty rok jest prezydentem, w siedzibie UE.
Unię reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Komisji Europejskiej Jose Barroso, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Z kolei Obamie towarzyszyli: sekretarz stanu John Kerry, doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i przedstawiciel USA ds. handlu Michael Froman.
Obama pochwalił UE za decyzje, jakie podjęła, aby "Rosja poczuła koszty swojego zachowania na Ukrainie" oraz za "jasną zapowiedź, że jeśli Rosja będzie kontynuować obecny kurs, konsekwencje dla rosyjskiego gospodarki będą większe".
Rosja jest sama
- Rosja jest sama. Jest sama, gdy próbuje bronić swoich działań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W UE jest jedność w tej sprawie, wśród 28 członków NATO panuje jedność, wszyscy członkowie G7 nakładają sankcje na Rosję - podkreślił.
Dodał, że błędną kalkulacją byłoby myślenie, że możliwe jest "wbicie klina między USA a Europę".
Obama przyznał też, że jest zaniepokojony malejącymi wydatkami na obronność w niektórych krajach NATO. Podkreślił, że NATO nie można dzielić na członków ważniejszych i mniej ważnych, a obowiązek kolektywnej obrony dotyczy wszystkich.
"Musimy mieć pewność"
- Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO. Przez ostatnie lata wypracowaliśmy wiele takich planów - dodał.
- Powinniśmy też przeanalizować te plany, aby mieć pewność, że zostały zaktualizowane oraz zrobić więcej, aby zapewnić regularną obecność NATO w niektórych tych państwach, które mogą czuć się narażone" na niebezpieczeństwo - powiedział.
Pytany o plany NATO wobec Ukrainy i Gruzji Obama powiedział, że nie ma "natychmiastowych planów" dotyczących przyjęcia tych państw do Sojuszu.
Bezpieczeństwu nuklearnemu Europy poświęcony będzie program "Świat" o godz. 21 na antenie TVN24 Biznes i Świat. Bartosz Węglarczyk będzie dyskutował o scenariuszach i zagrożeniach z zaproszonymi gośćmi: byłym wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Steinhoffem, byłym prezesem Gaz-System prof. Andrzejem Osiadaczem.
W programie "24 godziny" o godz. 22 Katarzyna Werner poszuka odpowiedzi na pytania czy nowe zbliżenie Europy z Ameryką będzie trwałe i czy jesteśmy świadkami odnowienia zachodniego sojuszu. W studio pojawi się dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat