Handel w niedziele przestępstwem? "Zaostrzenie kar nie rozwiąże problemu"

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Orzeczenie TK ws. handlu w niedziele
Orzeczenie TK ws. handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
TVN24Orzeczenie TK ws. handlu w niedziele

Złamanie zakazu handlu w niedziele miałoby być traktowane nie jak wykroczenie, ale jak przestępstwo - o to wnioskował szef "Solidarności" Piotr Duda w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według ekonomisty Grupy BLIX Krzysztofa Łuczaka, sieci handlowe są mocno zdeterminowane, żeby znajdować luki w ustawie i otwierać sklepy w niedziele. Uważa, że samo zaostrzenie kar nie rozwiąże problemu.

Jak wskazał ekspert, kilka dni temu media poinformowały, że szef "Solidarności" Piotr Duda wysłał list do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym chce, aby złamanie zakazu handlu w niedziele było traktowane nie jak wykroczenie, ale jak przestępstwo. - W mojej ocenie samo zaostrzenie kar nie rozwiąże problemu otwierania sklepów w niehandlowe niedziele. Sieci są mocno zdeterminowane, żeby handlować również w niedzielę, bo dla nich to kolejna okazja na powiększenie zysków, zwłaszcza w czasach mocno kryzysowych - wyjaśnił Krzysztof Łuczak.

Całkowity zakaz handlu? Opór i niezrozumienie

Według Łuczaka sieci handlowe często są o krok przed ustawodawcą. - Mają dobrych prawników, którzy zawsze znajdą pewnego rodzaju lukę bądź niedopatrzenie ustawodawcy – zaznaczył. Dodał, że będzie niezmiernie trudno wprowadzić przepisy, które całkowicie wyeliminują taką sytuację. - Ustawodawca musiałby stworzyć naprawdę szeroki wachlarz zakazów i sytuacji bądź wprowadzić faktycznie całkowity zakaz handlu dla wszystkich podmiotów na rynku – bez wyjątku – zauważył ekspert. Jego zdaniem całkowity zakaz handlu mógłby jednak spotkać się z naprawdę dużym oporem i niezrozumieniem wśród większości Polaków, dlatego dzisiaj nikt tego nawet nie chce sprawdzać.

Ekonomista zwrócił uwagę, że sieci handlowe podkreślają, że podejmowane przez nich działania są zgodne z obowiązującym prawem, w myśl zasady, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. - I to się raczej nie zmieni, nawet jak przepisy będą jeszcze wielokrotnie zaostrzane - ocenił ekspert. Przypomniał, że UCE Research i SYNO Poland zapytał w ubiegłym roku Polaków o zaostrzenie przepisów wobec sklepów, które obchodzą zakaz handlu w niedziele. - Jego wyniki pokazały nam, że Polacy są podzieleni w tej kwestii. Blisko 40 procent pytanych chciało zaostrzenia przepisów i niemal tyle samo osób było temu przeciwnych. Do tego ponad połowa badanych uważała wtedy, że takie ograniczenia w ówczesnej sytuacji rynkowej i pandemicznej były zwyczajnie zbędne – powiedział.

Nowelizacja ustawy z określeniem "przeważająca działalność"

1 lutego 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówkach odbiór przesyłek. Zgodnie z nowelą w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie mogą działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Nowelizacja wprowadziła określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Za złamanie zakazu handlu grozi nawet kara ograniczenia wolności

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 złotych do 100 tysięcy złotych kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości