Narty na Słowacji znowu tanie

 
TVN24Dobre wieści płynące ze Słowacji

Takiej oferty ze Słowacji polscy narciarze jeszcze nie widzieli. Ośrodki narciarskie na Słowacji oferują polskim narciarzom niższe ceny na wyciągi niż turystom innych nacji. To reakcja na kryzys i spadek kursu złotego do euro - pisze "Gazeta Wyborcza".

Na zakopiańskich Krupówkach można spotkać przedstawicieli słowackiej branży turystycznej. Nad Zakopanem lata nawet balon reklamujący słowackie stoki. A słowackie hostessy rozdają kupony rabatowe z informacją, że przy kupnie jednodniowego karnetu drugi otrzymuje się za darmo.

Kupon można dostać także przez internet po zarejestrowaniu się na portalach www.vt.sk i www.jasna.sk - prowadzonych także w polskich wersjach językowych. Oferta dotyczy dwóch bardzo popularnych ośrodków - w Tatrzańskiej Łomnicy oraz Jasnej - i adresowana jest wyłącznie do polskich narciarzy.

Reakcja na spadek wartości złotego

- To nasza reakcja na obecny kryzys finansowy i spadek wartości polskiego złotego do euro, co spowodowało zmniejszenie liczby przyjazdów polskich turystów na Słowację - mówi "Gazecie Wyborczej" Juraj Chovaniak, prowadzący kampanię słowackich ośrodków w Polsce. Słowacy przyjęli euro 1 stycznia.

A brak polskich narciarzy odbija się na kondycji finansowej słowackich kurortów. Od kilku lat nowe wyciągi i trasy po słowackiej stronie Tatr budowane są z myślą o Polakach.

- W ostatnich latach na Słowacji zainwestowano potężne środki finansowe, które przeznaczono na modernizację infrastruktury. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 50 mln euro - wylicza Jan Bosznovicz, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. - Za te pieniądze buduje się nowe kolejki i wyciągi, poszerza trasy zjazdowe, poprawia system sztucznego zaśnieżania, kupuje ratraki i buduje parkingi

W tym sezonie największą inwestycję narciarską - wartą 11 mln euro - można zobaczyć w Tatrzańskiej Łomnicy w Wysokich Tatrach. Powstały nowe trasy zjazdowe o długości około 5 km, nowa czteroosobowa kolejka krzesełkowa, poszerzone trasy zjazdowe od Skalistego Stawu do Tatrzańskiej Łomnicy. Ośrodek został otwarty 6 grudnia.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości