Miliardy euro z UE trafią do rolników

Najnowsze

Aktualizacja:

Ponad 42 mld euro przeznaczono na realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w Polsce na lata 2014-2020, wobec 39,2 mld euro w latach 2007-2013 - poinformował w piątek minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że resort pracuje nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wiadomo już, że 25 proc. środków z tzw. II filara, czyli z puli przeznaczonej na rozwój obszarów wiejskich, zostanie przesunięta na dopłaty bezpośrednie. Dzięki temu rolnik otrzyma dopłatę do hektara w wysokości ok. 240 euro. Taka decyzja Polski o przesunięciu środków została już zgłoszona do Komisji Europejskiej w końcu grudnia - poinformował minister.

Modernizacja wsi

Kalemba zaznaczył, że II filar WPR zostanie dofinansowany z budżetu krajowego w wysokości 35 proc. Oznacza to, że na rozwój rolnictwa i wsi przeznaczone będzie 13,5 mld euro. - Ponadto w tym tygodniu Rada Ministrów uchwaliła, że na rozwój infrastruktury i przedsiębiorczość na wsi przeznaczy z Funduszu Spójności 5,2 mld euro. Dzięki temu będziemy kontynuować "wielki" projekt modernizacji polskiej wsi - powiedział minister. Na modernizacje gospodarstw resort chce przeznaczyć do 2020 r. 2,8 mld euro. W latach 2007-2013 na ten cel przeznaczone było 2,5 mld euro. Ministerstwo chce te pieniądze skierować głównie na dofinansowanie inwestycji w obiekty inwentarskie do produkcji trzody, bydła mlecznego i mięsnego. Minister Kalemba wyjaśnił, że prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 są w resorcie rolnictwa zaawansowane.

Wiele zmian

Nowy program na lata 2014–2020 będzie wymagał także przygotowania ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdaniem ministra Agencja jest już gotowa do podjęcia nowych zadań, ale czeka na szczegółowe decyzje, bo to będzie w niektórych przypadkach wymagało zmiany programów informatycznych i uzyskania akredytacji. Nabór wniosków na nowy PROW rozpocznie się w 2014 roku, a na działania inwestycyjne w 2015 r. Minister przypomniał, że na programy rolno–środowiskowe przewidziano 30 proc. środków PROW. Wdrożenie programów przeznaczonych dla polskiej wsi, rolnictwa i przetwórstwa będzie najważniejszym w tym roku zadaniem ministerstwa - podkreślił Kalemba.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP