Mieszkania nadal tanieją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Warszawa, Kraków i Wrocław tam najwięcej potaniały mieszkania

W pierwszym kwartale 2012 roku w większości dużych miast ceny nowych mieszkań nadal spadały - twierdzą analitycy. Dodają, że w ostatnich dwóch latach najbardziej spadły ceny nowych mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Jak podają analitycy agencji Emmerson, w ciągu ostatnich trzech miesięcy w stosunku do poprzedniego kwartału cena nowych mieszkań w Warszawie obniżyła się o ponad 100 zł za m kw, w Łodzi cena za m kw. spadła o niecałe 100 zł. Z kolei we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach spadki cen wyniosły po ok. 70 zł za m kw. Tylko mieszkańcy Poznania muszą zapłacić więcej o 50 zł za m kw. Porównując średnie ceny nowych mieszkań w ciągu ostatnich dwóch lat, palmę pierwszeństwa w spadkach dzierży Wrocław, w którym mieszkania potaniały o 13 proc., na drugim miejscu jest Kraków, gdzie ceny spadły o 11 proc., a za nim Łódź, w której ceny mieszkań spadły o 10 proc.

"Można oczekiwać kontynuacji trendu"

Pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń uważa, że w najbliższym czasie można oczekiwać kontynuacji tego trendu spadkowego. Jak mówi, na ukończeniu są tanie mieszkania z tzw. segmentu popularnego, czyli dwu-, trzypokojowe mieszkania. Jego zdaniem w wielu miastach można trafić na cenowe okazje, w których za m kw. zapłacić trzeba po ok. 4 tys. zł.

Mieszkania sprzedają się najszybciej od roku

Analitycy z agencji nieruchomości Home Broker zwracają uwagę, że taniej można kupić mieszkanie od dewelopera, który szybko musi sprzedać lokale, żeby np. uruchomić kredyt, gdyż bank zwykle wymaga, zanim wypłaci pieniądze, aby 10-20 proc. lokali zostało już sprzedanych. W marcu wyraźnie skrócił się też proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, gdzie mieszkania wystawione na sprzedaż znajdywały nabywcę przeciętnie po 3,5 miesiąca.

Źródło: PAP, Home Broker

Źródło zdjęcia głównego: TVN24