- Od drugiego kwartału ceny rosyjskiego gazu dla PGNiG będą spadać - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Zaznaczył, że cokwartalne obniżki będą "znaczące". To jednak nie musi przełożyć się na ceny dla polskich gospodarstw.
- Średnie roczne ceny będą znacznie niższe niż w roku ubiegłym. Ten poziom cięć, który przyjęliśmy jest zupełnie realny. Ceny zakupu dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w drugim kwartale będą niższe niż w pierwszym. Obniżka cen nastąpi też w trzecim i czwartym kwartale. Teraz już można o tym mówić z dużą pewnością - powiedział Miedwiediew.
Wiceszef Gazpromu dodał, że do końca marca prognoza, co do skali obniżek, będzie pewna.
Duży zyska, mały nie
Dotychczas zakładana przez Gazprom obniżka ceny gazu to 32 proc. Oznaczałoby to, że za tysiąc metrów sześciennych w tym roku Gazprom policzy sobie średnio ok 280 dol. W 2008 roku było to 409 dol. Spadek cen wynika ze spadku ceny ropy naftowej. Cena baryłki surowca przebiła w lipcu ubiegłego roku poziom 147 dol., obecnie zaś waha się wokół 40 dol.
Jednak jak kilka tygodni temu sugerował "The Wall Street Journal Polska", obniżki cen hurtowych, nawet o jedną trzecią, nie wpłyną na ceny dla odbiorców indywidualnych, czyli przeciętnego Kowalskiego - chyba że na cięcia będzie naciskał Urząd Regulacji Energetyki. Zapytane wtedy o kierunek tegorocznych zmian taryf po spodziewanych spadkach cen gazu od Gazpromu PGNiG przyznało, że "trudno to szybko oszacować".
Andrzej Szcześniak, analityk branży paliw, ocenił, że nie należy się spodziewać, iż spadające światowe ceny spowodują obniżki w polskim detalu. - Jeśli w III kwartale cena gazu dla odbiorców finalnych spadnie, to tylko symbolicznie. Cena samego gazu stanowi średnio tylko ok. 50 proc. ceny końcowej dla krajowych odbiorców detalicznych. Trzeba też pamiętać, że złoty jest znacznie słabszy niż kilka miesięcy temu. To też ograniczy obniżkę taryf detalicznych - mówił wtedy Szcześniak.
Poza tym PGNiG chce w tym roku zrealizować ambitny program inwestycyjny, a to kosztuje. Musi więc dbać o marże.
Miedwiediew z Pawlakiem
Aleksander Miedwiediew w warszawie spotkał się z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. "Rozmowy poświęcone były prezentacji aktualnego stanu negocjacji między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem" - stwierdzono w komunikacie resortu gospodarki. Innych szczegółów spotkania nie ujawniono.
Natomiast agencja ITAR-TASS podała, że Miedwiediew przewodniczył także w Warszawie posiedzeniu Rady Nadzorczej Systemu Gazociągów Tranzytowych EuRoPolgaz. Powołując się na biuro prasowe Gazpromu, agencja poinformowała, że strony omówiły kwestie taryf na 2009 rok za usługi EuRoPolgazu w zakresie transportu gazu ziemnego przez terytorium Polski, zakończenie budowy w Polsce światłowodowej linii wzdłuż gazociągu Jamał-Europa, a także inne kwestie bieżącej współpracy gospodarczej.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES