Mateusz Morawiecki o regionalnym banku rozwoju. Polska jest przygotowana

Najnowsze

Morawiecki o polskich produktachtvn24
wideo 2/5

Polska jest przygotowana, aby jak najszybciej utworzyć regionalny bank rozwoju, który ma służyć wspólnemu finansowaniu infrastruktury pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki i jednocześnie zaznaczył, że jest za wcześnie, aby mówić o konkretnych datach.

Premier Mateusz Morawiecki był gościem „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce. Pytany o powstanie regionalnego banku rozwoju powiedział, że „bank będzie służył temu, żeby wspólne finansować infrastrukturę pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej. Premier podkreślił, że Polska jest przygotowana do tego, by uruchomić bank jak najszybciej.

Bank rozwoju Grupy Wyszehradzkiej

„Daty nie są żadnym problemem. Problemem jest to, żeby wszyscy czterej partnerzy Grupy Wyszehradzkiej, rzeczywiście chcieli utworzenia takiego infrastrukturalnego banku rozwoju. My z premierem Orbanem porozumieliśmy się bardzo szybko i będziemy dyskutować o tym z premierem Babiszem (premier Czech – red.) i z premierem Fico (szef rządu Słowacji) – mówił Mateusz Morawiecki.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

O utworzeniu regionalnego banku rozwoju premierzy Polski i Węgier rozmawiali na początku stycznia, podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie. W ubiegłym tygodniu Viktor Orban poinformował, że premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej ustalą podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu kalendarz utworzenia regionalnego banku rozwoju.

Na szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie szefowie rządów mają na nim rozmawiać m.in. o przyszłości Unii Europejskiej oraz polityce regionalnej.

Autor: sta / Źródło: PAP