Premier Morawiecki Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy

Najnowsze

Premier Morawiecki Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicytvn24
wideo 2/7

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę Człowieka Roku XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Nazwisko laureata ogłoszono w środę podczas wieczornej gali.

Co roku podczas trzydniowego spotkania środowisk gospodarczych nagradzane są osoby oraz instytucje, które - w ocenie członków Rady Programowej Forum Ekonomicznego - nadają ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak mówił w laudacji pomysłodawca i organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski, premier przeniósł z biznesu do polityki między innymi sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludźmi. - Tegoroczny laureat jest zmorą dla współczesnych neoliberałów. Z jednej bowiem strony jego rząd realizuje wielkie projekty społeczne, a z drugiej strony jednocześnie np. obniżył podatek dla małych firm (...), wprowadził zerową stawkę podatku dla osób do 26. roku życia, obniżył podatek dla najmniej zarabiających - mówił Berdychowski. Za największy sukces rządu Morawieckiego uznał skuteczną walkę z bezrobociem. Nagrodę wręczyła w środę premierowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier: Polska pokazała lwi pazur

- Czternasty raz jestem na tym Forum Ekonomicznym, patrzę na jego ewolucję, ewolucję polskiej gospodarki, polskiego systemu gospodarczego i myślę, że możemy mieć nadzieję, że za te kolejne czternaście lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie rozwoju gospodarczego, jak państwa Europy Zachodniej - powiedział szef rządu po odebraniu nagrody.

- Mamy cudownych przedsiębiorców i to dla nich przede wszystkim jest ta nagroda. Rok 2018 to jest rok, kiedy Polska pokazała rzeczywiście lwi pazur i to zawdzięczamy przedsiębiorcom. Tym, którzy biorą byka za rogi, tym, którzy biorą ryzyko na siebie i razem z naszymi wspaniałymi pracownikami są prawdziwymi autorami sukcesu Polski w 2018 i 2019 roku również - dodał szef rządu.

Nagrody Forum Ekonomicznego

Tytułem Firmy Roku wyróżniono w środę bank PKO BP SA. Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, będącą jednocześnie nagrodą specjalną krynickiego forum, otrzymała szefowa grupy Luxmed Anna Rulkiewicz. Podczas środowej gali wręczono również między innymi nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy imienia Stanisława Vincenza, przyznawaną twórcom i promotorom kultury za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury naszego regionu. W tym roku jej laureatem został węgierski literaturoznawca i historyk kultury profesor Csaba Gyorgy Kiss. Galę wręczenia nagród uświetnia Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod batutą podpułkownika Leszka Mieczkowskiego.

Lata ubiegłe

W ubiegłym roku nagrodę Człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymał premier Litwy Saulius Skvernelis.

W poprzednich latach ten tytuł trafił między innymi do: papieża Jana Pawła II, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, byłego premiera Donalda Tuska, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy premiera Węgier Viktora Orbana.

Autor: mb / Źródło: PAP