Lotos chce przejać złoża w Norwegii

Najnowsze

Rozmowa z wiceprezesem Lotosu, Mariuszem Machajewskimred. | TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Spółka Lotos prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia złóż węglowodorów w Norwegii - poinformował we wtorek wiceprezes Lotosu Zbigniew Paszkowicz. Wartość tej transakcji to ok. 176 mln dolarów

- Rozmawiamy z więcej niż jednym podmiotem, interesuje nas aktywo o zbliżonej wielkości do (złoża) Heimdal. Chodzi o jedno duże złoże lub kilka złóż mniejszych - powiedział Paszkowicz.

Odwierty w Norwegii

Dodał, że należy się również liczyć z podobnymi nakładami inwestycyjnymi, jak w przypadku Heimdal. Wartość tej transakcji to ok. 176 mln dolarów. Lotos Norge, spółka zależna firmy Lotos Petrobaltic, poinformował w listopadzie o zawarciu umowy w sprawie nabycia udziałów w 12 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobycie w Norwegii (przypadające na przejęte przez Lotos udziały) kształtuje się na poziomie ok. 240 tys. toe rocznie (5 tys. baryłek dziennie), z czego 70 proc. stanowi gaz ziemny, a 30 proc. kondensat (lekka ropa naftowa). Grupa Lotos (do 2 czerwca 2003 roku Rafineria Gdańska) zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jak również jej przerobem i sprzedażą produktów naftowych.

Autor: msz/ / Źródło: PAP