A偶 87 proc. Polak贸w uwa偶a, 偶e korupcja jest w Polsce nadal du偶ym problemem. W艣r贸d nagannych zachowa艅 os贸b piastuj膮cych stanowiska pa艅stwowe ankietowani wymieniaj膮 nepotyzm i kumoterstwo - wynika z bada艅 przeprowadzonych przez CBOS. Z kolei z Indeksu Percepcji Korupcji wynika, 偶e w ubieg艂ym roku Polska zaj臋艂a 38. miejsce pod wzgl臋dem oceny przejrzysto艣ci i uczciwo艣ci 偶ycia publicznego.
Przeprowadzony w listopadzie ub.r. sonda偶 CBOSu wykaza艂, 偶e zdecydowana wi臋kszo艣膰 ankietowanych (87 proc.) uwa偶a, 偶e korupcja jest nadal w naszym kraju du偶ym problemem, z tego 39 proc. s膮dzi, 偶e bardzo du偶ym.
R贸wnocze艣nie ponad cztery pi膮te respondent贸w (85 proc.) uwa偶a, 偶e w艣r贸d wysokich urz臋dnik贸w pa艅stwowych i polityk贸w cz臋sto dochodzi do obsadzania krewnych i koleg贸w na stanowiskach w urz臋dach, sp贸艂kach, bankach itp. Z kolei zdaniem 77 proc. rozpowszechnion膮 praktyk膮 w tych kr臋gach jest za艂atwianie cz艂onkom rodziny i znajomym kontrakt贸w oraz zam贸wie艅 rz膮dowych.
Do polityki dla pieni臋dzy
Ponad cztery pi膮te ankietowanych Polak贸w (83 proc.) uwa偶a te偶, 偶e zdecydowana wi臋kszo艣膰 polityk贸w podejmuje i prowadzi dzia艂alno艣膰 publiczn膮 przede wszystkim dla pieni臋dzy. Tylko co dziesi膮ty s膮dzi, 偶e jest to cz臋艣ciej wyj膮tek ni偶 regu艂a.
80 proc. badanych uwa偶a, 偶e powszechne jest wykorzystywanie aktywno艣ci publicznej we w艂asnej karierze zawodowej. Wed艂ug respondent贸w standardy 偶ycia publicznego w najwi臋kszym stopniu obni偶a stosowanie przekupstwa jako metody walki o wp艂ywy polityczne w partii.
Prawie dwie trzecie ankietowanych jest zdania, 偶e standardy 偶ycia publicznego w du偶ym stopniu pogarsza korumpowanie koleg贸w partyjnych, np. za pomoc膮 obietnic za艂atwienia atrakcyjnej posady, w zamian za oddanie g艂osu na odpowiedniego kandydata w wewn膮trzpartyjnych wyborach. R贸wnie destrukcyjne dla moralno艣ci publicznej - wed艂ug badanych - jest wykorzystywanie przynale偶no艣ci partyjnej dla poprawy w艂asnej sytuacji materialnej i traktowanie dzia艂alno艣ci publicznej przede wszystkim jako 藕r贸d艂a dochod贸w.
Lobbing i naciski
71 proc. ankietowanych uwa偶a, 偶e przekupstwo jest cz臋stym procederem w艣r贸d wysokich urz臋dnik贸w pa艅stwowych i polityk贸w. Tyle samo os贸b za rozpowszechnione w tych grupach uwa偶a defraudowanie 艣rodk贸w publicznych, polegaj膮ce na ich wykorzystywaniu na rzecz swojej partii. Z kolei 69 proc. ankietowanych wskazuje na nieuczciwy lobbing, czyli uleganie naciskom biznesu, grup zawodowych lub spo艂ecznych przy za艂atwianiu kontrakt贸w i zam贸wie艅 rz膮dowych w zamian za w艂asne korzy艣ci.
Z bada艅 CBOS wynika r贸wnie偶, 偶e percepcja nasilenia zjawiska korupcji w Polsce jest stosunkowo ma艂o zr贸偶nicowana spo艂ecznie. To, 偶e korupcja jest w naszym kraju du偶ym problemem dominuje we wszystkich analizowanych grupach. Nieco cz臋艣ciej na jej niewielkie znaczenie wskazuj膮 najlepiej zarabiaj膮cy ni偶 ci z ni偶szymi dochodami.
Sonda偶 "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzony zosta艂 metod膮 wywiad贸w bezpo艣rednich wspomaganych komputerowo na grupie losowo wybranych 990 os贸b, pomi臋dzy 7 a 14 listopada 2013 r.
Czwarta dziesi膮tka
Z Indeksu Percepcji Korupcji, sporz膮dzanego przez Transparency International, wynika, 偶e w 2013 roku na 175 pa艅stw obj臋tych monitoringiem Polska zaj臋艂a 38 miejsce pod wzgl臋dem oceny przejrzysto艣ci i uczciwo艣ci 偶ycia publicznego. W por贸wnaniu z rokiem 2012 pozycja naszego kraju poprawi艂a si臋 o trzy miejsca.
Zgodnie z Indeksem, korupcja jest w Polsce bardziej nasilona ni偶 w pa艅stwach Europy Zachodniej czy - zajmuj膮cych na og贸艂 wysokie miejsca w rankingu - krajach skandynawskich, natomiast nieco mniej nasilona ni偶 u naszych po艂udniowych s膮siad贸w i znacznie mniej ni偶 w Rosji i u s膮siad贸w wschodnich, w przypadku kt贸rych problem okre艣lany jest jako bardzo powa偶ny.
Autor: mn//gry / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutetsrtock