Najnowsze

Weselny zakaz dla seniorów? Nowe wytyczne mają pojawić się w tym tygodniu

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24 Biznes
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rejestracji wesel
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rejestracji weselTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rejestracji wesel

Rząd szykuje nowe wytyczne dotyczące organizacji wesel. Obejmują one między innymi obowiązkowe maseczki oraz zakaz uczestnictwa dla seniorów - pisze "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że restrykcje pojawią się jeszcze w tym tygodniu.

"Wiemy, że każda rodzina chciałaby w możliwie najszerszym gronie bawić się na weselach, ale jeżeli możemy ochronić życie i zdrowie babć i dziadków, wprowadzimy zakaz uczestnictwa w tego rodzaju imprezach dla seniorów" - zapowiedziała w programie "Rzecz o polityce" wiceminister rozwoju Olga Semieniuk, o czym informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Wytyczne w tym tygodniu

Jak pisze "Rz", wiceminister Semeniuk deklaruje, że wesela mają być bezpieczne i komfortowe. Zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie. "Razem z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem spotkaliśmy się z przedstawicielami branży ślubnej, by wspólnie zastanowić się nad zasadami, które pozwolą parom młodym i ich gościom bawić się nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo" - mówiła minister. Jak wskazuje "Rz", komfort najstarszych uczestników wesel przegra jednak z bezpieczeństwem. "Seniorzy, którzy są zaliczani do osób najbardziej narażonych na śmiertelne powikłania koronawirusa, będą najprawdopodobniej musieli zostać w domu" - czytamy. Według dziennika, w wytycznych opracowanych przez ministrów i GIS może się znaleźć nakaz noszenia na weselach maseczek i ograniczenia przyjęć weselnych. Wiceminister Semeniuk dodała, że rozważane jest także ograniczenie liczby uczestników. Semeniuk przekazała, że sporządzając wytyczne, uwzględniono postulaty branży weselnej. "Dałam przedsiębiorcom dzień na ich przedstawienie. Teraz te propozycje są przedmiotem analizy technicznej i merytorycznej" - powiedziała.

Mniej gości, wizyta policji

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" poinformował, że podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera. Przekazał też, że rząd "nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel". Zapowiedział, że rząd chce wprowadzić wymóg rejestracji wesel i podawanie dokładnej listy gości.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił tego samego dnia, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej".

Zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. - W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore – oświadczył rzecznik MZ.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, odbyło się spotkanie z branżą ślubną. Wzięli w nim udział wiceminister rozwoju Olga Semeniuk oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Autor:ToL

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości