Konsumenci wreszcie w lepszych nastrojach

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huPoprawiły się nastroje konsumentów

Po dwóch miesiącach ostrych spadków wskaźników koniunktury konsumenckiej, na początku kwietnia nastroje Polaków wreszcie się poprawiły - podał Pentor. Wciąż jednak pesymistów jest więcej niż optymistów.

Pentor pytał Polaków jaki oceniają sytuację gospodarczą kraju i swoich budżetów domowych.

"Po dwóch miesiącach gwałtownych spadków, odczyty wszystkich naszych indeksów są korzystniejsze, aniżeli przed miesiącem. Pozostają jednak w strefie wartości ujemnych, co oznacza utrzymującą się i wciąż dość znaczną przewagę pesymistów nad optymistami" - napisano w komentarzu do wyników badań.

W porównaniu z marcem liczba pesymistów zmalała o 8 pkt proc. (z 43 do 35 proc.), przybyło nieco optymistów (21 wobec 19 proc.).

W mikroskali jest lepiej

Z badań wynika, że nadal lepiej postrzegana jest obecna i przyszła kondycja finansowa gospodarstw domowych, aniżeli gospodarki polskiej w skali makro.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 3-7 kwietnia 2009 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3,1 proc., przy wiarygodności oszacowania równej 95 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu