Najnowsze

Kolejny dzień awarii systemu PKP Intercity. Bilet na Pendolino tylko w kasach

Najnowsze

Biletowy falstart pendoluno. W PKP Intercity lecą głowy
TVN24 BiSBiletowy falstart pendoluno. W PKP Intercity lecą głowy

Już drugi dzień nie działa internetowa sprzedaż biletów na pociągi PKP Intercity. W nocy z soboty na niedzielę miał ruszyć nowy system sprzedaży, oferowane miały być m.in. bilety na Pendolino. Obecnie można je kupić tylko w kasach na dworcach. - Pracujemy nad usunięciem usterki, ale nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy problem zostanie rozwiązany - poinformowała w poniedziałek tvn24bis.pl rzeczniczka spółki Zuzanna Szopowska.

Przypomnijmy, w kasach na dworcach sprzedaż biletów na Pendolino miała ruszyć o godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę, a w internecie i w biletomatach o godz. 5 rano w niedzielę. Bilety kosztują od 49 do 150 zł, z wyjątkiem tras Trójmiasto – Kraków/Katowice, gdzie cena maksymalna miała wynieść 189 zł.

Nowa strategia

Jednak od wczoraj przy próbie zakupu biletu na stronie internetowej przewoźnika wyświetla się komunikat: "Ze względu na trwające prace związane z wdrożeniem nowej oferty w internetowym systemie sprzedaży trwa przerwa technologiczna. O terminie uruchomienia poinformujemy w osobnym komunikacie. Za utrudnienia przepraszamy".

- Problem jest większy niż wcześniej sądziliśmy. Wprowadzamy nową strategię cenową, która wiążę się z bardzo wieloma zmianami. Nasz system nie jest w stanie sobie z nimi poradzić - powiedziała Szopowska.

Jak dodała, "nasi informatycy całą noc pracowali i cały czas pracują nad usunięciem usterki" - Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, kiedy rozwiążemy ten problem - zaznaczyła rzecznik.

Kłopoty z zakupem biletów wywołały liczne, w większości mało przychylne komentarze na profilu społecznościowym przewoźnika. - Zdajemy sobie sprawę, że jest to ogromna niedogodność, szczególnie że sami zachęcaliśmy do kupowania biletów przez internet - podkreśliła Szopowska.

Mniej składów

Pendolino ma wyjechać na tory 14 grudnia. Jak pisaliśmy dwa dni temu, zamiast 13 składów na trasy wyruszy jednak 9. Szopowska poinformowała, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.

- Obecnie w Polsce jest 17 składów Pendolino, z których do dziś 11 przeszło restrykcyjne testy i są gotowe do przewozu pasażerów. W związku z tym w grudniu wykorzystamy maksymalnie 15 pojazdów, z czego 9 do jazdy z pasażerami, a pozostałe stanowić będą niezbędną rezerwę - powiedziała Szopowska. Dodała, że na niektórych szlakach, na których miały jeździć pociągi Pendolino, pojadą składy Express InterCity.

Zakup strategiczny

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych. W październiku br. PKP Intercity zawarło porozumienie z Alstomem, które umożliwiło przewoźnikowi odbiór pociągów zgodnych z zamówieniem oraz posiadających homologację wydaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Porozumienie zakłada także, że kary za nieterminowe dostarczenie składów będą nadal naliczane, ale nie są potrącone z bieżących płatności. Sprawa zostanie przekazana do Sądu Arbitrażowego, a ewentualna należność zabezpieczona gwarancją bankową, z której przewoźnik będzie miał prawo skorzystać po przychylnym dla niego wyroku sądu. Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Problemem z kupieniem biletów na Pendolino zajęło się niedzielne wydanie "Faktów" TVN:

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP

Pozostałe wiadomości