KNF z ręką na pulsie sprzedaży BZ WBK

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes / fot. BZ WBKStanisław Kluza: Nadzór transakcji przyjrzy się z uwagą

Ewentualne przejęcie BZ WBK przez PKO BP miałoby neutralny wpływ na sektor finansowy - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Przewodniczący zapowiada jednak, że nadzór tej transakcji będzie się z uwagą przyglądał.

- Intuicja podpowiada mi, że fuzja ta miałby neutralny wpływ na sektor - powiedział Kluza.

Kluza poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie zwracała uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności zarządzania BZ WK po jego przejęciu. - W żaden sposób jako nadzór nie chcemy nikogo promować ani dyskryminować, niemniej jednak ważne są kryteria związane ze stabilnością, bezpieczeństwem - powiedział Kluza.

- Odnosząc się do wszystkich potencjalnych chętnych do zakupu, ważne dla nas jest, czy te instytucje korzystały z pomocy publicznej, w jaki sposób te instytucje poradzą sobie ze strony kapitałowej, jak wygląda ich struktura bilansu i czy to jest zdrowy bilans - dodał.

We wtorek minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że Ministerstwo Skarbu Państwa będzie wspierało PKO BP, aby mógł on samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK. Z kolei prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło poinformował, że bank chce być liderem polskiej bankowości i uznaje za słuszne wszelkie działania akcjonariuszy, które wspierają zarząd w realizacji tego celu.

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie wnioskowało o 30-dniową przerwę w walnym zgromadzeniu PKO BP, które miało decydować o wypłacie dywidendy z zysku PKO BP za 2009 rok. Resort skarbu chciałby, aby PKO BP sfinansował zakup BZ WBK samodzielnie.

Irlandzki właściciel BZ WBK, bank AIB podał w marcu, że planuje sprzedaż swojego pakietu 70 proc. BZ WBK, a także pakietów w USA. Bank dla uzdrowienia finansów irlandzkiego państwa musi pozyskać 7,4 mld euro.

Oferty wstępne na zakup pakietu 70 proc. akcji BZ WBK można składać do końca czerwca. Według wcześniejszych informacji, bankiem może być zainteresowanych kilkunastu inwestorów.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. BZ WBK