KGHM kupuje za 10 mld zł. Kurs ostro w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
KGHMKGHM przejmuje

KGHM kupi kanadyjską spółkę wydobywczą Quadra FNX Mining Ltd. za 9,44 mld zł - poinformował dziś miedziowy gigant. W reakcji na tę informację, kurs akcji KGHM na warszawskiej giełdzie zanurkował o 10 proc.

KGHM Polska Miedź zawarł ze spółką Quadra FNX Mining Ltd. warunkową zobowiązującą umowę, w ramach której KGHM nabędzie od dotychczasowych akcjonariuszy 100 proc. tej spółki za 9,44 mld zł - poinformowała po południu spółka.

W reakcji na te doniesienia cena akcji KGHM notowanych na warszawskiej giełdzie spadła o 10 proc. W ciągu godziny udziały KGHM odrobiły jednak część strat. Ostatecznie na koniec sesji był 8 proc. pod kreską. - Wygląda na to, iż inwestorom na GPW bardziej odpowiadała sytuacja gdy KGHM "siedział na gotówce". Spółka była dla nich przewidywalna, pomimo iż brak aktywności na rynku przejęć był ewidentną barierą długoterminowego rozwoju jako światowego potentata w branży wydobywczej - ocenił ekspert City Index Łukasz Wardyn.

Za gotówkę

Ta inwestycja to efekt przyjętej przez KGHM strategii zwiększenia wartości oraz realizacji zdefiniowanych priorytetów rozwoju. To bardzo dobrze przemyślana transakcja, do której przygotowania trwały wiele miesięcy. Jesteśmy przekonani, że zakup Quadra FNX przyniesie korzyści spółce i akcjonariuszom zarówno w krótko, jak i długoterminowej perspektywie Herbert Wirth, prezes KGHM

Zamknięcie transakcji spodziewane jest na koniec pierwszego kwartału 2012 r., a akcje mają zostać nabyte za gotówkę. KGHM podał, że kupno zostanie sfinansowane ze środków własnych spółki pochodzących z nadwyżek z działalności operacyjnej oraz ze zbycia aktywów telekomunikacyjnych - udziałów w Polkomtel SA i Dialog SA.

Przejęcie Quadra FNX pozwoli na zwiększenie produkcji w grupie KGHM w 2012 r. o prawie jedną czwartą, czyli o ponad 100 tys. ton miedzi rocznie. Docelowo do roku 2018 wzrost wydobycia wyniesie ponad 180 tys. ton.

Całkowite zasoby surowca należące do KGHM wzrosną o ponad 8 mln ton miedzi tj. o 28 proc., plasując spółkę na czwartym miejscu na świecie. KGHM rozwinie także produkcję innych metali, takich jak nikiel czy molibden. Znacząco wzrośnie także produkcja złota i innych metali szlachetnych.

"Przemyślana transakcja"

"Ta inwestycja to efekt przyjętej przez KGHM strategii zwiększenia wartości oraz realizacji zdefiniowanych priorytetów rozwoju. To bardzo dobrze przemyślana transakcja, do której przygotowania trwały wiele miesięcy. Jesteśmy przekonani, że zakup Quadra FNX przyniesie korzyści spółce i akcjonariuszom zarówno w krótko, jak i długoterminowej perspektywie" - stwierdził, cytowany w komunikacie prasowym Herbert Wirth, prezes KGHM.

Quadra FNX jest średniej wielkości spółką górniczą z siedzibami: w Vancouver oraz Toronto w Kanadzie, a akcje spółki notowane są na giełdzie w Toronto. Główną działalnością gospodarczą spółki jest produkcja górnicza metali (m.in. miedzi, niklu, złota, platyny, palladu). Posiada złoża w Kanadzie, USA, Chile oraz na Grenlandii. W 2010 r. spółka wyprodukowała 115 tys. ton miedzi w koncentracie, co dało jej 21. miejsce wśród największych światowych producentów miedzi.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KGHM