Informatyczni giganci szykują się do połączenia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24IBM wchłonie rywala?

IBM prowadzi z Sun Microsystems rozmowy na temat zakupu tej firmy - twierdzi "The Wall Street Journal" powołując się na źródła zbliżone do transakcji. IBM jest według tych doniesień gotowe kupić rywala za co najmniej 6,5 mld dolarów, czyli za dwa razy drożej niż wtorkowa rynkowa wycena firmy.

Niewykluczone, że podupadający gigant software’owy, czyli Sun Microsystems, wkrótce stanie się własnością IBM. Jak pisze Wall Street Journal, gigantów rynku komputerowego łączy to, że produkują maszyny głównie dla klientów korporacyjnych i nie polegają w takim stopniu jak konkurencja na oprogramowaniu Microsoftu, ani mikroprocesorach Intela.

Kupno Sun Microsystems wsparłoby działalność IBM skierowaną na internet, składowanie danych i umowy z rządami oraz sektorem telekomunikacyjnym. Źródła gazety podają jednak, że rozmowy między koncernami wciąż się toczą i nic nie jest jeszcze przesądzone. Rzecznicy obu firm odmówili na razie komentarzy.

Sun świeci coraz słabiej

Firma Sun Microsystems działa od 1982 roku. Od 1986 roku jest notowana na nowojorskiej giełdzie. Spółka zbudowała swoją potęgę na serwerowych systemach Solaris, szeroko wykorzystywanych w przemyśle finansowym. Powszechnie jest też znana z języka obiektowego Java.

Obecnie wartość firmy mocno podupadła: w ciągu ostatniego roku wartość Sun-a zmalała o 71 procent.

Źródło: The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: TVN24