Hajdarowicz dogadał się ze Skarbem. Ma już całą "Rzepę"

Najnowsze

Aktualizacja:

Grzegorz Hajdarowicz ma już 100 proc. udziałów w Presspublice - wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej" i tygodnika "Uważam Rze" - dowiedział się portal tvn24.pl. Dziś jego grupa Gremi Media kupiła od kontrolowanego przez Skarb Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita 49 proc. udziałów w spółce. Kupno pozostałych 51 proc. od brytyjskiego Mecomu Hajdarowicz sfinalizował już wczoraj.

Jak powiedział Hajdarowicz w rozmowie z tvn24.pl, na konto PWR trafiła już cała kwota za 49 proc. udziałów w Presspublice. Nie chciał jednak ujawniać o jaką sumę chodzi. - Obowiązuje mnie klauzula poufności - uciął. Rzecznik resortu skarbu Maciej Wiewiór poinformował jednak, że Skarb za swoje udziały dostał 55 mln zł.

Gremi Media obecnie wydaje tygodnik "Przekrój" i miesięcznik "Sukces". Teraz w jego portfolio znajdą się także m.in. "Rzeczpospolita", tygodnik "Uważam Rze" i dziennik "Parkiet".

Branżowe media spekulowały, że Hajdarowicz będzie chciał zmienić profil tych tytułów, zwłaszcza "Rzeczpospolitej", która miałaby stać się gazetą stricte biznesową. - To nieprawda. Dalej będzie normalną, poważną gazetą, ze stronami białymi, łososiowymi i żółtymi - powiedział nam Hajdarowicz.

Dodał także, że nie zamierza ingerować w linię polityczną "Uważam Rze". - Dopóki będzie to dobra gazeta, z taką pozycją na rynku jak obecnie ("URze" jest liderem wśród tygodników - red.), nie będzie ingerencji. Redakcja zachowa autonomię - zapewnił.

Zmiany personalne?

Hajdarowicz nie chciał mówić także o ewentualnych zmianach personalnych w redakcjach tytułów Presspubliki. Potwierdził jedynie, że miejsce w zarządzie spółki zajmie Tomasz Wróblewski, były naczelny "Dziennika Gazety Prawnej", który z tej gazety odszedł w ubiegłym tygodniu. Trwają także rozmowy z zastępcą Wróblewskiego w "DGP" Andrzejem Talagą, ale - jak powiedział Hajdarowicz - na razie nie można powiedzieć jaką funkcje mógłby on pełnić.

Obaj są wymieniani jako potencjalni nowi redaktorzy naczelni "Rzeczpospolitej", którzy mieliby zastąpić obecnego szefa redakcji - Pawła Lisickiego. Hajdarowicz zaprzeczył jednak, by zapadły już jakiekolwiek decyzje w tej sprawie. - W poniedziałek rozpocznie się audyt spółki, będzie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które wybierze Radę Nadzorczą, a ta wybierze nowy zarząd. Dopiero on podejmie decyzje - zapewnił. Dodał, że jutro ma spotkać się z Lisickim i rozmawiać z nim o przyszłości spółki.

Ma już całość

Już w lipcu do resortu skarbu trafił list intencyjny Gremi Media ws. zakupu udziałów w Presspublice od kontrolowanego przez państwo Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita. Oficjalną ofertę w tej sprawie Gremi złożyło w PWR w sierpniu. W międzyczasie spółka dopinała transakcję kupna pozostałych akcji Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom. Pieniądze na konto Brytyjczyków wpłynęły wczoraj, po tym jak zgodę na transakcję wyraził UOKiK. Za pakiet kontrolny w Presspublice Hajdarowicz zapłacił Mecomowi 80 mln zł. "Przystępujemy do budowy najnowocześniejszego koncernu medialnego w Polsce" - zapowiedział we wczorajszym komunikacie.

"Rzeczpospolita" ma obecnie sprzedaż na poziomie około 120 tys. egz., "Parkiet" około 9 tys. egz., a tygodnik "Uważam Rze" około 130 tys. egz.

Źródło: tvn24.pl