Gdzie jest nowe dno?


Fatalny poniedziałek na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG 20 spadł na zamknięciu o 3,91 proc. do 1 532,55 punktu przebijając tym samym minimum z 21 listopada 2008 roku. A to znaczy, że prawdopodobieństwo dalszych i to silnych spadków cen akcji jest obecnie najbardziej prawdopodobne.

Żadnej z największych giełdowych spółek nie udało się zakończyć poniedziałku na plusie, co ściągnęło indeks na najniższego poziomu od grudnia 2003 roku.

WIG stracił w sumie 3,11 proc. i zamknął się na poziomie 23.917 punktów. W dół pociągnęły go przede wszystkim banki. Nieco lepiej, choć niewiele, radziły sobie małe i średnie spółki. Pocieszające może być jedynie to, że przez dość niskie obroty, nieco powyżej pół miliarda złotych, zbyt wiele pieniędzy nie wypłynęło z giełdy.

Giełdy w Europie także zamknęły się na minusach. Niemiecki DAX stracił 1,5 proc., londyński FTSE 100 - 1,88 proc., a paryski CAC 40 - 2 proc.

Dlaczego będzie dalej spadać?

Od końca października 2008 roku na warszawskim rynku trwa konsolidacja - indeks największych spółek waha się w przedziale od minimum 1547 pkt do maksimum 1920 pkt. I nie - jak dotąd - nie chciał się z niej wybić. A co stanie się, jeśli indeks spadnie poniżej najniższego poziomu lub wzrośnie powyżej najwyższego? Pojawi się nowy trend. I tak właśnie stało się w poniedziałek. WIG20 spadł i przebił dno. Czekają nas spadki i to silne - uważają analitycy.

- Wybicie indeksu dużych spółek z konsolidacji (...) skutkować będzie około 20-proc. ruchem. (...) Jest prawdopodobne, że ruch do dołu będzie znacznie bardziej dynamiczny, niż byłby, w tej chwili mało realny, potencjalny ruch do góry - pisze na stronach xtb.pl Marcin R. Kiepas. Znaczyłoby to, że WIG20 może spaść nawet o ponad 300 punktów.

- Przełamanie wsparcia 1.545 punktów otworzy drogę do niższych poziomów cenowych - powiedział PAP Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP. Uważa on jednak, że indeks ma szansę się wcześniej zatrzymać, a spadki nie muszą być bardzo gwałtowne. - W grę wchodzi przynajmniej minimum w okolicach 1.470 punktów z końca ubiegłego roku. Jeśli te dwa poziomy zostaną przełamane, będzie można mówić o kontynuacji długoterminowego trendu spadkowego - dodaje Smoliński.

Ile zostało do dna?

Kiepas uważa, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższy okres.

- Obserwowany w ostatnich dniach poziom zrezygnowania rodzimych inwestorów, w połączeniu z pogarszającym się klimatem inwestycyjnym na świece sprawia, że dalsze spadki WIG20 wydają się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w pierwszym tygodniu lutego - napisał.

- W tej chwili, jedynie giełdowy cud mógłby odwrócić sytuację rynkach, powodując silne odbicie WIG20 od strefy wsparcia - dodał.

Ale do czasu. Bo choć nikt nie zgadnie gdzie i kiedy do niego dotrzemy, to jednak analitycy mówią, że dno jest coraz bliżej.

- Jeśli się pojawią spadki, to sensowniej będzie je wykorzystać do zajmowania pozycji niż do sprzedaży. To jest ostatnia faza spadków - powiedział PAP Smoliński.

I dodaje, że w drugiej połowie roku na giełdę mogą powrócić wzrosty i trzeba być przygotowanym, aby je wykorzystać.

Koniec Krosna i Swarzędza

Do największych przegranych poniedziałkowej sesji w Warszawie należały szklarskie Krosno i meblarski Swarzędz - ikony giełdy, które debiutowały na niej jako jedne z pierwszych spółek. Pierwsza spółka ogłosiła przed weekendem, że złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Przyczyną są gigantyczne straty na niesławnych opcjach walutowych.

Druga z kolei zamierza się zlikwidować, ponieważ nie widzi możliwości osiągania zysków w „przewidywalnej przyszłości”. Akcje Swarzędza staniały o prawie 62 proc., a Krosna o 21 proc.

- Naszym zdaniem po tych wszystkich analizach nie ma szans wyjścia na prostą, szczególnie w perspektywie tego kryzysu nie ma szans uzyskania możliwości długookresowego realizowania pozytywnego wyniku. Dlatego podjęliśmy decyzję ze zaproponujemy akcjonariuszom likwidację, która w sposób o wiele bardziej, o wiele większy niż upadłość daje szansę na uzyskanie jakichkolwiek zwrotów z zainwestowanych pieniędzy - mówi Łukasz Stelmaszyk, prezes Swarzędza SA w TVN CNBC Biznes.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP