Gdy bank stawia nas pod ścianą

Aktualizacja:
 
Co robić, gdy bank stawia nas pod ścianą?TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu

Banki zaczynają nerwowo przyglądać się swoim portfelom kredytowym. Polbank już zażądał od części swoich klientów podpisania zgody na podwyżkę pobieranej marży. Do podobnych ruchów przymierzają się się kolejne instytucje. Co robić gdy bank złoży nam "propozycję nie do odrzucenia"?

Choć na razie zwiększenia zabezpieczenia kredytów hipotecznych poprzez wzrost marż zażądał od swoich klientów jedynie Polbank, eksperci nie mają wątpliwości: inne banki mogą wkrótce pójść w jego ślady. BZ WBK już oświadczył, że decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższy piątek.

Co zatem robić kiedy i do nas przyjdzie pismo z banku z prośbą o zwiększenie zabezpieczenia naszego kredytu, lub zgodę na podwyżkę marży? Eksperci są zgodni - nie powinniśmy ślepo poddawać się żądaniom banków.

Pierwsze co należy zrobić, to spróbować negocjacji z bankiem. Rozpatrując indywidualny przypadek może on ograniczyć swoje żądania. Bankowi nie zależy w końcu na tym, żeby stracić klienta, bo konkurencja na rynku nadal jest duża.

A może do sądu?

Jeśli to nie pomoże, możemy próbować bardziej radykalnych środków. - Klient może zakwestionować to, czego żąda od niego bank. I jeżeli jest to konieczne - wstąpić na drogę sądową - mówi Marta Chmielewska-Racławska, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

W takim przypadku z pomocą może nam przyjść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Jeśli umowa kredytowa dopuszcza podnoszenie marży, występowanie o dodatkowe zabezpieczenia, to działania banku są zgodne z prawem i żaden urząd ich nie zakwestionuje. Pytanie jednak, jak te zapisy czy klauzule w umowie kredytowej są sformułowane. Urząd kwestionuje klauzule, które są zbyt ogólne. Np. jeśli bank ma możliwość sprawdzania wartości nieruchomości, ale nie definiuje, kiedy to może robić i jak często - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Małgorzata Cieloch z UOKIK. Na stronach internetowych Urzędu (www.uokik.gov.pl) można sprawdzić, czy klauzula, którą nasz bank wykorzystuje, nie znalazła się w rejestrze klauzul niedozwolonych.

Grozi nam zerwanie umowy?

W większości przypadków marże zapisane w umowie są jednak stałe, a jedyne czego może domagać bank to zwiększenie zabezpieczenia kredytu. To jednak małe pocieszenie, bo dla wielu klientów i to jest przeszkodą nie do przeskoczenia. Dlatego część kredytobiorców może "pójść w zaparte" i nie zgodzić się ani na podwyżkę marży, ani na uzupełnienie zabezpieczenia. Co nam wtedy grozi?

- Najbardziej należy się obawiać zerwania umowy kredytowej, dlatego, że będziemy musieli w ciągu kilku dni spłacić cały kredyt, a dla większości klientów jest to bardzo trudna sytuacja. Pamiętajmy, że kredyt trzeba będzie spłacić po tym kursie, który mamy dzisiaj. Jest to chyba najgorsza z możliwych sytuacji, więc jeśli grozi nam zerwanie umowy kredytowej, to lepiej zgodzić się na to co proponuje nam bank - uważa analityk Finamo Paweł Majtkowski.

Ekspert uspokaja

Krzysztof Lange, radca prawny i ekspert prawa bankowego jednak uspokaja. - Moim zdaniem, jeśli klient odmówi zgody na podniesienie marży, nie może to spowodować wypowiedzenia umowy - przekonuje na łamach "Dziennika".

- Wypowiedzenie kredytu jest ściśle regulowane przez prawo bankowe. Są dwa przypadki, kiedy może to zrobić - kiedy klient nie dotrzymuje warunków udzielenia kredytu, lub gdy traci zdolność kredytową, czyli traci możliwość jego spłaty. I to są w mojej opinii jedyne sytuacje, które mogą się skończyć wypowiedzeniem umowy. Tymczasem oferta zmiany marży to oferta zmiany tej umowy. I klientowi przysługuje prawo powiedzenia "nie, dziękuję" - dodaje ekspert.

A jeśli bank zażąda dodatkowego zabezpieczenia, a my nie mamy dodatkowej nieruchomości? - Nie można wypowiedzieć umowy z tego powodu. Za to można o tym zabezpieczeniu - i to tylko na brakującą kwotę, a nie na cały kredyt - z bankiem rozmawiać. To może być nieruchomość, dodatkowe ubezpieczenie. Klientowi nie opłaca się wojować z bankiem, a bankowi nie opłaca się tracić dobrego klienta, bo ten może wziąć kredyt gdzie indziej - podsumowuje Lange.

Wszyscy eksperci zaznaczają jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie, bo w każdym banku umowa kredytowa wygląda inaczej.

Skąd te żądania?

Dlaczego banki żądają od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń kredytów hipotecznych? Winna jest sytuacja na rynku walutowym.

Umacniający się frank szwajcarski (a to w tej walucie denominowanych jest ponad 70 proc. naszych kredytów hipotecznych) sprawił, że wzrosła złotówkowa wartość kredytów. Wzrosła tak bardzo, że kupiona za pożyczone z banku pieniądze nieruchomość nie jest już wystarczającym zabezpieczeniem.

Bank w takiej sytuacji narażony jest więc na zwiększone ryzyko i może zażądać od kredytobiorców zgody na płacenie wyższych rat, przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia lub pokrycia różnicy między wartością kredytu i nieruchomości.

Źródło: TVN CNBC Biznes, "Rzeczpospolita", "Dziennik"

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP