Prezydent podpisał ustawę o abolicji podatkowej. Dzięki temu Polacy pracujący i zarabiający za granicą unikną płacenia dodatkowego podatku w Polsce. A zaległe podatki zostaną im darowane.
Abolicja dotyczy Polaków zarabiających w krajach, z którymi Polska ma, bądź miała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące dodatkowe rozliczenie się z fiskusem w kraju.
Jest to bardzo istotna zmiana dla milionów Polaków za granicą , bowiem wcześniej podatki obliczane były za pomocą tzw. metody zaliczenia proporcjonalnego, powodującej, że pracujący i płacący podatki tam, gdzie zarabiają, musieli dopłacić również proporcjonalne podatki w Polsce.
Ustawa przewiduje umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia. Zakładatakże zwrot podatku dla tych podatników, którzy w latach 2002-2007 rozliczyli sięz polskim urzędem skarbowym i zapłacili podatek.
Jak uzyskać zwolnienie
Aby nie płacić dodatkowego podatku, należy do wniosku podatkowego dołączyć oświadczenia o wykonywanej pracy za granicą i zapłaconym tam podatku. Osoby chcące otrzymać zwrot nadpłaconego po 2002 roku podatku będą mogły ubiegać się o jego zwrot w terminie dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy (wejdzie ona w życie z dniem ogłoszenia).
Gdzie nie obowiązuje
Niestety nie wszystkich Polaków za granicą ustawa obejmie. Niekorzystna dla Polaków pracujących za granicą metoda zaliczenia proporcjonalnego funkcjonuje ciągle m.in. w umowach z: Belgią, Holandią, Finlandią, Danią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Australią.
Do końca 2006 r. umowy przewidujące tę niekorzystną metodę zawarte były także z Wielką Brytanią i Irlandią Północną, które po wejściu Polski do UE stały się popularnymi miejscami emigracji zarobkowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP